Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Birden Fazla Dimension ile Renklendirme

  İdil Besler

  Tableau’da birden fazla dimension’a göre renklendirme yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

  İki dimension’ı içeren bir hesaplama yazarak ya da Combined Field kullanarak workaround ile bu soruna çözüm bulabiliyorduk ancak workaround kullanmadan da iki dimension’a göre renklendirme yapmak mümkün.

  Color alanında iki farklı dimension’ı birden kullanabiliyorsunuz. Yalnız, bunu sürükle-bırak ile yapmayı denerseniz istediğiniz sonucu elde edemez, sadece color’daki dimension’ı değiştirmiş olursunuz. Yani bunu yaparsanız, Tableau mevcut rengi değiştirmek istediğinizi varsayar.

  Bunun için iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz:

  1. Color’da bir dimension varken klavyenizden shift’e basılı tutarak ikinci dimension’ı color’a sürükleyebilirsiniz.
  2. Ya da ikinci dimension’ı detaile sürükledikten sonra dimension’ın solunda görünen detail ikonuna tıklayıp bunu color’a çevirebilirsiniz.

  Ve sonuç aşağıdaki gibi olacaktır:

  İkiden daha fazla dimension da kullanabilirsiniz ancak burada grafiğin anlaşılabilirliğinin bozulmamasına dikkat etmelisiniz.

  Bu yazımızda Tableau Desktop’ta birden fazla dimension’a göre renklendirme yapma yönteminden bahsettik.

  Bu yöntemi paylaştığı için Ray Givler’a teşekkür ederiz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.