Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Bullet Chart Renklendirme

  Kübra Özgöç

  Tableau’da Show Me sekmesinde Bullet graphs seçtiğimizde oluşan grafik yukarıdaki gibi oluyor. Bu yazımda, aynı grafiğin yüzdesel aralıkları renklendirme yapılarak biraz daha net belirtilmiş, formatlanmış halini nasıl elde ettiğimizi anlatacağım.

  Öncelikle Superstore verisine bağlanıyorum. Category’yi Rows’a, Sales’i Columns’a atıyorum.

  Bu şekilde kategorilere göre satışları gösteren bar grafik elde ediyoruz.

  Verinin içinde hedefle ilgili bir alan olmadığı için hedef verisini Calculated Field ile kendim belirleyeceğim.

  Yukarıdaki hesaplamayı if-else kullanarak yazmak da mümkün.  Bu hesaplama sonucunda Tableau her satır için verdiğimiz değeri yazacağından veri çoklaması olacaktır ve yazdığımız sayıdan çok daha büyük sayılar karşımıza çıkacaktır. Bunu düzeltmek için yazdığımız Hedefler hesaplamasını Average’a çeviriyoruz.

  Hedefler’i Marks kutuğucunda Detail içine atıyoruz. Böylece hesaplamamız görüntüde gözükmeyecek fakat detayda kullanılabilecek.

  Daha sonra soldaki alanda Analytics bölümüne geçiş yapıyoruz. Reference Band seçerek görüntümüzün üzerine bırakıyoruz. Bu işlem sırasında Tableau reference band’ı nasıl eklemek istediğimizi soruyor. Her bir bar için kullanmak istediğimiz için Cell kutucuğunu seçiyoruz.

     

  Karşımıza Reference Band’ımızı düzenlemek için bir ekran geldi. Burada Distribution sekmesine geçiş yapıyoruz.

  Computation altında Value’nun içine giriyoruz. Burada gördüğünüz üzere 60 ve 80 olmak üzere 2 tane yüzdelik değer var. Bu değerleri istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Ben %100 ekledim çünkü hedefin üzerine çıkıldığını belirtmek istiyorum. Ayrıca burada önemli olan nokta Percent Of kısmında Sum(Sales)’i Avg(Hedefler) olarak değiştirmek. Böylece hedefin yüzdelik bölümleri gösterilecektir.

  Ekranın alt kısmında Formatting bölümü bulunmakta. Görselimizdeki gibi renklendirme yapabilmek için sağ taraftaki listeden “Fill Above” ve “Fill Below” seçiyoruz. Renklendirmesi için de Fill bölümünden istediğimiz renk aralığını seçiyoruz.

  Grafiğimiz aşağıdaki gibi oluşuyor.

  Şimdi barları hedefi geçenler ve altında kalanlar olarak renklendireceğiz. Bunun için yeni bir Calculated Field yazıyoruz.

  Bu hesaplamanın sonucunda eğer satış değeri hedeften küçük ise True, büyük ise False değeri dönecek.

  Hesaplamayı Marks altında Color kutucuğuna bırakıyoruz.

  Renkleri değiştirmek istersek, Color’a tıklayıp Edit Colors’tan istediğimiz rengi seçebiliriz. Yandaki renk paletinde belirli renklerden seçim yapabileceğiniz gibi soldaki True, False yazılarına çift tıklayıp açılan ekranda kendi renginizi ayarlayabilirsiniz.

  Renklendirme işleminden sonra hedefin gerçekleşme yüzdesini barlar üzerinde göstermek için yeni bir Calculated Field oluşturuyoruz.

  Daha sonra hesaplama sonucunu yüzdesel olarak gösterebilmek için sol taraftaki listede Measures altında hesaplamamıza Sağ Tık yapıyoruz. Listede Default Properties->Number Format şeklinde ilerliyoruz.

  Sayımızı yüzdelik göstermek için Percentage seçiyoruz. Virgülden sonra sayı göstermemek için Decimal places kısmına 0 giriyoruz.

  “Gerçekleşme %si” isimli hesaplamamızı Marks altında Label kutucuğuna bırakıyoruz. Label kutucuğuna tıklayıp textimizin formatlama işlemini yapıyoruz.

  Görselimiz bu şekilde tamamlanıyor. Dilerseniz Category’yi Filters’a koyarak her bir kategoriyi ayrı ayrı gösterebilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.