Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Çalışma Kitaplarını Alt Versiyonda Açma

  Samet İlhan

  Tableau çalışma kitapları yapıldığı versiyonun altındaki versiyonlarla açılmayan bir yapıya sahip. Mesela 9.3 ile yaptığınız bir raporu 9.2 versiyonuyla dahi açamazsınız. Tabi bazen alt versiyon ile açmanız gerekecek durumlar oluşabilir. Bu durumlarda en geçerli çözüm alt versiyonu güncellemek olacaktır ama her zaman mümkün olmadığı için alternatif çözümlerde üretmek gerekir. Bunlardan biride Tableau’nun dosya yapısıyla oynamak olacak.

  Tableau çalışma dosyası olan twb uzantılı dosya bir xml dosyası olduğundan içerisine girerek bazı değişkenleri düzenleyebilirsiniz. Sadece versiyon anlamında değil farklı bir çok konuda da benzer şekilde parametreleri değiştirerek çalışma kitabının varsayılan ayarlarından farklı ayarlar ile çalışmasının sağlayabilirsiniz.
  Gelelim bu işin nasıl yapılacağına…
  Twb uzantılı çalışma dosyanızı notepad, Notepad++, Sublime benzeri metin editörlerinden biriyle açın. Gelen xml kodlarının arasında 3 adet versiyon numarası bulacaksınız. Zaten çalışma kitabının ilk kodlarından biri olduğu için aramak sorun olmayacaktır.
  Bu 3 alanı dosyanızı hangi versiyonla açmak istiyorsanız o versiyonu yazmanız yeterli olacaktır. Tabi üst versiyonda gelen yeni özellikleri kullandıysanız bu özellikleri kullandığınız sayfalar görüntülenemeyecektir.
  Bunun yanında bu işlemi twbx uzantılı dosyalarınızı düzenlemek istediğinizde karmaşık kodlarla karşılaşacaksınız. Eğer twbx uzantılı dosyanızı önceki versiyonda açmak istiyorsanız önce bu dosyanızı twb olarak kaydetmeniz daha sonra değiştirmeniz gerekir.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.