Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Çift Eksenli Haritalar

  Samet İlhan

  Tableau, online map hizmetiyle çok kolay bir şekilde verilerinizi harita üzerinde şekillendirebiliyor. Yalnızca alan üstüne çift tıklayarak Türkiye üzerindeki illeri ya da dünya ülkelerini haritada görebilirsiniz. Tabii, bu harita üzerinden neler yapabileceğiniz de hayal gücünüze kalmış.

  Çift tıklayarak bir yere kadar ilerleyebiliyorsunuz. Mesela hem illeri hemde ilçeleri, alanlarını ekrana yerleştirerek göremezsiniz. Bunun için Tableau’nun fonksiyonlarından birini kullanmanız gerekiyor.
  Dual axis özelliği ile farklı iki grafiği aynı alan üzerinde görebilmenizi sağlar.

  Gördüğünüz gibi satış ve kâr alanları ekranda aynı anda gösterilebiliyor. Tabi gösterdikleri değerler aynı olmadığı için kârın ekseni solda, satışın ekseni ise sağda gösteriliyor.
  Benzer olarak haritalarda da il ve ilçe üzerinden yapabiliriz. Ya da eyalet ve şehir üzerinden. Eyaletleri bölge bazında renklendirerek filled map seçeneğiyle ekranda gösterelim.
  Burdan sonra şehri (City) çift tıklayarak alırsak alttaki görüntü oluşacak.
  Tabi istediğimiz görüntü bu değil. şehirleri üstteki eyalet haritası üzerinde görmek istiyoruz. Bunun için önce satır kutusundaki Latitude alanını CTRL + sol tık ile  kopyalayıp hemen yanına bırakalım. Sıradaki görüntümüz alttaki gibi oluyor.
  Artık ekranda iki eksen ve iki farklı rapor var. Ekrandaki bu alanları varsayılan olarak aynı özellikleri değiştirerek gösterilir. Aynı zamanda ayrı ayrı şeyler yapmak istiyorsanız sol taraftaki paletten (Marks) hangisi üzerinde değişiklik yapacağınız seçmeniz gerekiyor. Eğer All seçili iken değişiklikler yaparsanız iki grafik içinde aynı işlem uygulanır. “Latitude (generated)” seçerek yaparsanız yalnızca üstteki grafik için, “Latitude (generated) (2)” seçerek yaparsanız yalnızca alttaki grafikte değişiklikler olacaktır. Alttaki grafiğe şehiri eklediğimizde ve üzerinde ufakdeğişiklikler yaptığımızda alttaki görüntüyü elde ediyoruz.
  Ve geldik son adıma. Artık iki haritayı birleştirerek tek bir harita olarak gösterelim. Kopyaladığımız ikinci alanın üzerine gelip sol tıklayarak içerik menüsünü açalım. Orda Dual Axis seçeneğini işaretleyelim. Artık haritalarımız birleşti.
  Tabi ki bu basit bir örnek. Hayal gücünüzü kullanarak çok değişik görüntüler ortaya çıkarabilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.