Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Custom Geocoding

  Samet İlhan

  Tableau, entegre bir harita altyapısıyla kullanıma sunulur. Bu harita altyapısı Desktop kurulumlarında bilgisayarınıza, server kurulumlarında server bilgisayarına ilgili koordinatları Firebird veri tabanı olarak kaydeder. Koordinat bilgilerini bu veri tabanından alırken arkada çıkan haritayı anlık olarak OpenStreetMap üzerinden çeker.

  Alanlarınıza coğrafi rol olarak bazı bilgiler verebilirsiniz. Bunlar alan isimlerine sağ tıkladığınızda Geographic Role seçeneğinin yanında çıkar. Bu listede alan isimlerinize verebileceğiniz coğrafi rolleri görebilirsiniz.

  Yalnız bunlar yeterli gelmediğinde işler karışabilir. Özel bir harita yapmak istediğinizde bu koordinatları kullanmak istemeyebilirsiniz. Enlem-boylam değerleri olarak bu alanları veride tutabileceğiniz gibi, kendi coğrafi alanlarınızı da oluşturabilirsiniz.

  Bunun için önce bir veri hazırlamak gerekiyor. Bu veri 4 kolondan oluşmalı ;

  1. Id , verinin tekil olduğunu gösterir.
  2. isim, verinize vereceğiniz rol ismi
  3. Latitude, enlem bilgisi ve başlık İngilizce olmalı
  4. Longitude, boylam bilgisi ve başlık İngilizce olmalı

  Bunların herhangi birinin eksikliğinde hatalar alırsınız. Veri tekil değilse, isim yoksa, yada Latitude,Longitude değerleri yoksa veya isimleri İngilizce değilse hatalar karşınıza çıkar ve bu hatala mesajlarından rahatça nerede hata yaptığınızı anlayabilirsiniz.

  Bu veriyi hazırladıktan sonra Tableau Desktop’a gelip yukarıdaki sekmelerden Map > Geocoding > Import Custom Geocoding opsiyonun seçtiğinizde sizden bir klasör yeri belirtmenizi isteyecek. Sonrada bu klasörün altındaki bütün csv dosyalarını içeriye alacak.  Eğer işleminiz başarıyla sonuçlanırsa artık bu listenin altında size ait coğrafi alanlar listelenmeye başlayacak.

  Artık verinizde kendi alanlarınıza ait coğrafi rolleri kullanabilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.