Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Değişken Sayı Biçimi

  Samet İlhan

  Alan isimlerini yalnız kullandığınızda herhangibir sorunla karşılaşmasanız da parametre ile metrik seçimi gibi durumlarda farklı yazı tiplerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu seçim alanı tek bir alan ismi olduğu için içerideki sayının durumunu bilmeden varsayılan olarak ayarlanan yazı biçimini gösterir.

  Parametreden ölçüt seçimini değiştirdiğimizde beklediğimiz şey aslında Kar Oranı alanında yüzdesel rakamları görmek ancak seçim bu şekilde işlemiyor.
  Gelelim çözüme.
  Varsayılan sayı biçimini özel olarak değiştireceğiz.

  #,##0;0.0% dizgisinde; öncesi pozitif sayıların biçimini, sonrası ise negatif sayıların biçimini temsil eder. Tabii ki bu halde elimizdeki sonuç yine tam olmayacak. Son adım olarak yüzdesel alanları negatif yaparak yazı biçimin uygun hale getirelim.

  Son durumda elimizdeki sonuç alttaki gibi oluyor.

  Sayıların tamamı aynı işarete sahip olduğunda herhangi bir sıkıntı gerçekleşmiyor olsa da sonuçta sayılardaki işaret değişikliğinde normal olarak yazım biçimi de değişiyor. Bu noktadan sonra biraz kodlama ile sadece yazı biçimini değiştirebiliriz. Negatif yada pozitif olduğunda önüne – koymamız imkansız ama farklı bir hesaplama ile renklendirerek hangilerinin negatif olduğunu görebiliriz.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.