Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Excel Bağlantısında SQL Yazma

  Samet İlhan

  Veri kaynakları temiz geldiğinde temiz bir şekilde bağlantı kurup analizleri yapabiliyoruz. Ama veri biraz bozulduğunda ya da birleştirmek istediğimiz veriler aynı katmanda gelmediğinde yeni yöntemler bulmamız gerekiyor.

  Veri tabanlarında bir view hazırlayarak ya da direkt SQL yazarak işimizi görebiliyoruz. Dosya tabanlı veri kaynaklarında ise durumu isterseniz verinin geliş şeklini değiştirerek düzeltebilirsiniz. Dilerseniz bağlantı şeklinizi değiştirerek yine dosya tabanlı veri kaynaklarında SQL yazarak analiz yapacağınız veriyi düzenleyebilirsiniz.

  Yapmanız gereken tek işlem bağlantınız Legacy Connection ile açmak.

  Bu noktadan sonra solda New Custom SQL seçeneğini görebiliyor olacaksınız. Ekrana atıp sorgunuzu yazarak analizinize devam edebilirsiniz.

   

   

   

  Notlar :

  1. Tablo isminin sonuna $ işaretini eklemeniz gerekiyor.
  2. Countd(), Median() ve Replace() fonksiyonları kullanılamıyor.
  3. 255 kolonun üzerine çıkamazsınız.
  4. Parola korumalı dosyalarda çalışmaz.
  5. Arkada Microsoft Jed Database Engine çalıştığı için bunun kısıtlamaları geçerlidir.
  Şimdilik karşılaştıklarım bunlar. Daha sonrasında karşılaşırsam yada sizden bir bilgi gelirse onu da buraya eklerim.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.