Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Excel Veri Kaynaklarına Canlı Bağlantı

  Samet İlhan

  Veriyi yönetirken veritabanlarına erişimi olmayan kullanıcılar genelde işlerini exceller üzerinden yürütür. Veritabanının fonksiyonelliğini veremese de kısa vadede çözüm için excel tartışılmaz bir ilaçtır.

  İş zekası çözümlerinde de excellere bağlanmak aranan ilk ihtiyaçlardan biridir. Çünkü acil çözümler için veriler excellere alınır ve raporlar bu exceller üzerinden üretilir. Bazı durumlarda bu exceller kalıcı olarak da düşünülebilir. Tableau, exceller üzerinden extract alıp çalışabildiği gibi excellere canlı olarak bağlantı kurup üzerindeki değişikliklerin anlık görüntülenmesini de sağlayabilir.

  Excellere bağlantı kurduğunuzda zaten canlı çalışır ama Tableau Server’ında bu excele canlı bağlanabilmesi için bilmeniz gereken ufak bir nokta var. Yaptığınız workbooku yayınlarken en altta bulunan seçeneklerden biri olan Include External Files onayını kaldırmanız gerekir. Bu onay kutusu işaretli olarak yayınlarsanız, Tableau kullandığınız exceli workbook ile birlikte yayınlar. Bu şekilde yayınlanırsa exceldeki güncellemeleri canlı ya da extract bağlantılarınızda göremezsiniz.

  Bu noktada önemli konu workbook üzerinde değişiklik yaptıktan sonra her yayınlarken bu kutuyu atlamamanız gerekir. Çünkü her defasında Tableau bunu otomatik olarak işaretler. Bu konuyu her defasında gündemde tutmak yerine farklı bir bakış açısı olarak Excel bağlantınız veri kaynağı olarak yayınlayabilirsiniz. Bu şekilde sürekli bu denetimi yapmak zorunda kalmazsınız.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.