Extract Alma

  Samet İlhan

  Tableau, data extract ile veri trafiğinden ya da bazı kısıtlamalardan kurtulmak için verinizi yerele çekip bellekten çalışmanıza olanak tanır. Verinizi sıkıştırılmış bir format (.tde) ile tutar ve veri kaynağını çalışma sırasında aradan çıkarır.

  Tableau extract alma işlemini isterseniz veri bağlantısı kurarken, isterseniz de çalışmanın herhangibir zamanında yapabilirsiniz. İşlemler birebir  aynıdır.

  Eğer bağlantı sırasında almak isterseniz sağ üstte live ya da extact radio düğmelerinden seçebilirsiniz.

  Veriye bağlandıktan sonra yapmak isterseniz veri penceresindeki data alanında extract almak istediğiniz veri kaynağına sağ tıklayın ve gelen içerik menüsünde Extract Data seçeneğini seçin.

  Extract alma işlemini başlattıktan sonra önümüze extract alma ayarlarını içeren arayüz gelir.

  Extract alırken verinin tamamını değilde belirli bir bölümünü almak istiyorsanız filtre bölümünde dilediğiniz alana göre filtreler ekleyebilirsiniz.

  Number of Row bölümündeki seçeneklerle extractı nasıl alacağınızı seçebilirsiniz. Eğer üstteki filtrelere uygun bütün datayı almak istiyorsanız All rows seçili olmalı.

  Bu şekilde verinin tamamını extract içine alırsınız. Incremental refresh seçerseniz extractı güncellediğinizde yalnızca yeni veriyi içeri alır. Eski verinizdeki değişiklikleri kontrol etmez.

  Top seçimi yaparsanız baştan seçtiğiniz kadar satırı alabilirsiniz.

  Sample seçeneği yalnızca veritabanı bağlantılarında mevcut. Verinizden random belirli bir miktarı extract almanızı sağlar.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.