Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Extract Veri Olmadan Paylaşma

  Samet İlhan

  Raporlarınızın extract üzerinden çalışmasını istediğinizde Tableau Desktop üzerinden veriyi extracta alıp ardından bunu Tableau Server’a paylaşmanız gerekir.

  Ufak veriler için bir sorun teşkil etmese de, yoğun joinler, kolon ve satır sayılarındaki artış, veritabanı performansı, bilgisayarınızın performansı, ağ performansı gibi etkenler extract süresinin uzamasına sebep olur. Kısmen çözümler üretseniz de sonuçta extract işini atlamak isteyebilirsiniz.
  Tamamen atlamak tabii ki mümkün değil, ama bu zamanı minimuma indirmek için verinizin olabildiğince az bir kısmını alıp sonradan Tableau Server’ın extract yenileme zamanlamalarıyla verinin tamamını almasını sağlayabilirsiniz. Daha önce extractı alırken filtre ekleyebileceğinizi Extract Alma isimli blogumda yazmıştım.
  Tabi extracta filtre verdiğinizde filtre her zaman aynı şekilde çalışır.
  Örneğin 2017 yılı verisini extract alıp paylaştığınızda Tableau Server bunu her zaman 2017 yılı verisi olarak güncelleyecektir. Yıl geçişinde tekrar extract alıp paylaşmak zorunda kalacaksınız. O zaman her zaman aynı şekilde çalışmasına rağmen sonucu belir bir süre sonra farklı dönecek bir alana ihtiyacımız var.
  İlk bakışta böyle filtre olmaz gibi gelse de elimizde sürekli değişen bir alan var : Zaman
  Veriden bağımsız zamanı veriye bağlayarak filtrelememiz gerekiyor. Bunun için Tableaunun fonksiyonlarından NOW() ve TODAY() fonksiyonlarını kullanabilirsiniz.
  Now() –> şuan değerini datetime olarak verir.
  Today() –> bulunulan günü date olarak verir.
  Şöyle bir filtre yazalım:
  Siyah alanda fonksiyonun çalıştığı andaki bilgisayarımın saatini görüyorsunuz. # içerisinde tarih formatında dilediğiniz tarihi verebilirsiniz. Bu şekilde yazdığınız hesaplamayı True olarak extract filtresine atıp, extract almaya çalıştığınızda hiç veri gelmeyecektir. Ta ki saat 18.00’e  kadar…
  Yani siz boş extractı Tableau Server’a paylaşmış olacaksınız. Peki bundan sonra ne olacak?
  Paylaştığınız zaman false döndüren bu hesaplama saat 18.00’den sonra true dönecek. Siz extractınıza true olarak bu filtreyi eklediğiniz için ilk extract yenileme zamanlamasıyla verinin tamamını veya verdiğiniz diğer filtrelere göre geri kalanı Tableau Server tarafından extract içerisine alınacak ve raporun sonraki gösterimlerinde rapor içerideki veriye göre çalışacaktır.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.