Hiyerarşi Oluşturma

  Samet İlhan
  Verilerinizin bazı alanlarında doğal olarak hiyerarşi vardır. Bunu veritabanı tasarımında bir hiyerarşi oluşturmuş olabileceğiniz gibi herhangibir işlem yapmamış olsanız da o alanlar arasında bildiğiniz bir hiyerarşi vardır.

  Örnek veri için konuşursak, bu alanlar Product Category, Product Sub-Category ve Product Name. Her ürün bir alt kategoriye bağlı, her alt kategoride bir kategoriye bağlı durumdadır. Bunlar otomatik olarak belirlenmese de tarih verisi Tableau tarafından otomatik bir hiyerarşiye dönüştürülür. Verinizde tarih türünde bir alan varsa bu alanı kendi içerisinde yıl, çeyrek, ay, gün, saat, dakika, saniye hiyerarşisinde kullanabileceğiniz şekilde otomatik olarak tanımlanır.

  Bununla birlikte ilk örneğimizde kategori, alt kategori ve ürün adı alanları arasında bir hiyerarşi tanımlanmamış olsa da Tableau bu tip örnekler için drill-down ve drill-up kullanabilmek için aktif bir hiyerarşi tanımlamanıza olanak sağlar.
  İlk işimiz bir hiyerarşi oluşturmak. Bunun için iki yolumuz var.

  Birincisi hiyerarşide kullanacağımız alanlardan birine sağ tıklayıp Create Hierarchy seçeneğine tıklayın. Gelen ekranda hiyerarşinize isim verin. Ardından sürükle bıraklara bu hiyerarşide olmasını uygun gördüğünüz alan isimlerini hiyerarşiye ekleyin.

  İkinci yol ise hiyerarşide bulunan bir alan ismini yine hiyerarşide olacak olan bir alan isminin üzerine sürükleyip bırakın. Yine otomatik olarak size hiyerarşi ismi soracaktır. Geri kalan işlemler birebir aynı ilerler.

  Hiyerarşiyi oluşturduğunuzda veri penceresinde bunlar bir grup olarak gösterilecektir.

  Aynı şekilde bu alanlardan birini satır veya sütun kutusuna eklediğinizde aynı tarih alanlarında olduğu gibi drill-down/up yapmanızı sağlayan +/- işaretleri yanında oluşacaktır.

  Hiyerarşi içerisindeki alanların hiyerarşik yapıya uygun şekilde sıralanmasına özen göstermeniz gerekir. Aynı hiyerarşiyi Product Name, Product Category, Product Sub-Category şeklinde de yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda size bir hata dönülmeyecek veriler raporlarınızda bu hiyerarşiye uygun şekilde listelenecektir. Yani hiyerarşiyi olması gerektiği gibi görebilmek için hiyerarşi alanı içerisindeki alan isimlerini yapıda bulundukları sırayla eklemeniz ya da ekledikten sonra sürükle bıraklarla bu sıralamayı oluşturmanız gerekir.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.