Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Multiple Viz in Tooltip

  Samet İlhan

  Önceki yazımızda tooltip içerisinde grafiği nasıl ekleyeceğimizi öğrenmiştik. Bu sefer işi biraz daha değiştirerek ilerleyeceğiz. İsteğimiz, aynı grafikte farklı alanların üzerine geldiğimizde tooltipte farklı grafiklerin gösterilmesi olacak.

  Mesela karlılık diye bir alanımız olsun ve iller bazında karlılığı inceleyelim.

  %5’in altındaki kar oranı zararlı, %20 altındaki oran normal ve %20 üzerindeki oran karlı olarak bir koşul oluşturduk. Şimdi bu 3 koşul için 3 tane worksheet hazırlayalım.

  Karlılar için kategori ve alt kategori bazında satış grafiğimiz olsun.

  Normaller için aylık satış grafiğini kullanalım.

  Zararlılar içinse en az kar oranına sahip müşterileri görelim.

  Şimdi 3 sayfamız var ve bunların hepsini tooltipe yerleştireceğiz.

  Bu şekilde yaparsak 3 sayfa arka arkaya ekranda dizilir ve her grafikte o ili filtreleyerek ilgili değerleri görmüş olursunuz. Ama beklentiniz bu 3 grafikten biri ise benim sık sık kullandığım bir yöntem ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

  Bir değer ile “null” birleşimi yine aynı değeri döner. Buradaki değer ne olursa olsun. Worksheetlerden ikisini boş gelecek şekilde ayarlarsam yalnızca bir tanesini göstermiş olurum. Bu yüzden her sayfaya Karlılık filtresini atarak içeriğe göre filtreleme yapıyorum. İl Bazında bir hesaplama olduğu için bir il ya 3 seçenekten birine aittir ve yalnızca 1 sayfada görüntü oluşur. Tabi bu tek başına yeterli değildir ama geri kalana işi de Tableau varsayılan olarak yapıyor ve boş olan worksheetler yer kaplamıyor.

  Sonuçta alttaki gibi bir rapor elde edebiliyorsunuz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.