Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Özel Renkler

  Samet İlhan

  Tableau raporlarınızı renklendirmeniz için sık kullanılan renklerden oluşan paletlere sahip. Bunları boyutlarda ayrık olarak kullanabileceğiniz gibi ölçütlerinizin renklendirmesinde iki rengin geçişleri halinde de kullanabilirsiniz.

  Ayrık alanların renklendirmesinde tek bir palete bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Renklendirmelerinizi bir kısmını bir paletten, diğerlerini farklı bir paletten seçerek renklendirebilirsiniz. Bu seçimi çalışacağınız çalışma kitabında bir kez seçersiniz ve bu çalışma kitabının geri kalanında benzer olarak ölçüterinizi renklendirirken varsayılan paletleri kullanmak yerine en alttaki iki seçeneği kullanarak kendi paletinizi kullanabilirsiniz.

  Custom Sequential paletinde ne kadar renk varsa bölümlendirmeyi otomatik olarak bunların tonlarına göre ayarlar.

  Custom Diverging ise iki renk seçimi olanağı sunuyor. Bu şekilde raporunuz iki rengin tonlarıyla renklenir.

  Tabi bu seçimleri her yeni çalışma kitabında tanımlamanız gerekir. Bunun yanında kendi renk paletlerinizi de oluşturabilirsiniz. Bunun için My Tableau Repository altındaki Preferences.tps dosyasını düzenlemeniz gerekiyor.

  Notepad veya benzeri bir metin editörü ile açtığımız tps dosyasına resimdeki gibi renklerin html kodlarını giriyoruz.

  Artık paletimiz hazır. Bunu raporlarınızda diğer paletler gibi kullanabilirsiniz.

  Bu paleti ekrandaki gibi boyutların renklendirmesinde kullanıyor olacağız. Bunun yanında ölçütleri renklendirmek için kullandığımız sequential ve diverging paletler için koddaki type alanı değiştirip aynı sistemde renk kodlarını yazarak ölçütlerde kullanacağımız paletlerimizide oluşturabiliriz.

  Sequential için type=”ordered-sequential”
  Diverging için  type=”ordered-diverging” eklemeniz gerekiyor.

  Birden fazla renk paleti eklemek için kodu arka arkaya yazmanız yeterli olacaktır.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.