Parametre ile Arama Yapma ve Alan Seçimi

  Samet İlhan

  Parametre ile Arama Yapma

  Arama yapma hemen her uygulamada bulunan, bazen çok iyi çalışan bazense şöyle olsa daha güzel olurdu düşüncesi oluşturan bir fonksiyonellik…

  Elbette Tableau içinde de arama yapabiliyorsunuz. Hızlı filtreleme seçeneğini eklediğinizde oradan büyüteç ikonuna tıklayarak arama yapabiliyorsunuz. Bastığınız her harfte aramayı yenileyip ilgili sonuçları getirerek istediğinizi seçmenizi sağlıyor.

  Tabi aradığınız şey bir grupsa ve çok sayıda seçim yapmanız gerekiyorsa tek tek seçim yapmak işinize gelmeyecektir. Buna set oluşturarak da çözüm üretebilirsiniz. İllede bir metin kutusuna aramak istediğiniz şeyi yazıp klasik bir arama yapmak istiyorsanız onun çözümü de mevcut.

  Senaryo olarak müşteri isimleri üzerinde arama gerçekleştirelim.

  Öncelikle boş bir parametre oluşturuyoruz. Bunu yarı dinamik parametre olarak kullanacağız. String tipinde ve bütün şekillerde kullanılabilir boş bir parametre oluşturuyoruz.

  Ardından bunu nasıl kullanacağımızla ilgili fonksiyonu yazacağız.
  Yazdığımız şey oldukça basit. Eğer parametreye yazılan şey Müşteri İsmi alanında varsa Uygun yoksa Diğer olarak işaretlenecek. Bunu ister filtrede ister renklendirme olarak kullanın. Sonuçta istediğiniz aramayı sonuçlarını siz seçmeden uygulamış olacak.
  Tabi burada ufak bir pürüz kalıyor. Büyük küçük harf ayrımı yapıyor. Harflerin tamamını büyüten yada küçülten upper, lower fonksiyonlarını kullanarak bununda üstesinden gelebilirsiniz.
  Bu değişikliği küçük harf kullandığınızı varsayarak yaptık. Eğer büyük harflerle yazıyorsanız arama parametresine upper yapmanız gerekir. Sonuç olarak küçük harflerle yazdığımız yazıya göre filtreleme mevcut.

  Parametre ile Alan Seçimi

  Bazı durumlarda kullandığız ya da kullanmak istediğiniz birden fazla alan vardır. Bunları yan yana eklemek görüntüyü veya grafiği bozacağında her biri için  farklı çalışma sayfaları yapmak zorunda kalabilirsiniz.

  Tableau’da parametreleri kullanarak yapabileceğiniz hesaplama ile buna bir çözüm oluşturabilirsiniz. Sorununuz yukarıda anlattığım gibi olmasa da bunu kullanabileceğiniz çok değişik alanlar çıkacaktır karşınıza.

  O zaman nasıl yapıldığına bir bakalım.

  Veri olarak kurulum sırasında gelen örnek veriyi kullanacağız. Bu verideki satışları kategori, alt kategori, bölge, müşteri segmenti bazında incelemek istediğimizi bir senaryo üzerinden gidelim. Öncelikle bir parametre oluşturuyoruz. Soldaki veri penceresinde herhangi bir yere sağ tıklayın ve gelen ekrandaki seçenekten parametre oluşturun.

  Value parametreyle ilgili yapacağız işlemleri için kullanacağız değişken ismi, display as ise parametre kontrolünde görünecek olan isimdir.
  Parametremiz hazır. Artık bunu kullanacağımız hesaplama alanını oluşturabiliriz. Aşağıdaki gibi bir hesaplanmış alan oluşturuyoruz.
  Alan seçimi parametresinin seçimine göre neyi kullanacağımızı bu hesaplanmış alan belirliyor. Artık görüntüyü oluşturabiliriz. Parametremize sağ tıklayıp “Show Parameter Control” seçeneğine tıklayın. Ardından “Seçim”  hesaplanmış alanını satır kutusuna ekleyin. Yanına istediğiniz ölçütleri ekleyerek bir görüntü oluşturabilirsiniz.
  Bu durumu illede bu şekilde kullanmak zorunda değilsiniz. İsterseniz boyutları sabit bırakıp ölçütler arasında değişiklik yapabilirsiniz. Grafiksel raporlarınızda da rahatça kullanabilirsiniz.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.