Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Parametre İle Sheet Seçimi

  Kübra Özgöç

  Bazen rapor oluştururken tüm grafiklerimizi aynı anda görmek yerine seçim yaparak istediğimiz grafiği ekranda görmek isteyebiliriz. Bu yazımızda seçim bazlı grafik görüntülemeyi anlatacağım.

  Öncellikle örnek olarak 2 basit grafik oluşturdum. Bunları ekranda aynı anda görmek değil, seçerek görmek istiyorum.

  İşlemlerimize Bar Grafik üzerinde başlıyorum.

  İhtiyacımız olan, seçimi yapacağımız bir parametre oluşturmak. Create Parameter diyerek parametremi oluşturuyorum. Data type olarak string seçtim fakat isterseniz integer da kullanabilirsiniz. Önemli olan kullanıcının parametreyi nasıl göreceği ki onu da zaten Display As kısmından ayarlabilirsiniz.

  Daha sonra bir Calculated Field oluşturup, Seçim parametremizi içine atıyoruz.

  Calculated Field’i Filters içine sürükleyerek bırakıyoruz. Burada önemli nokta filtreyi nasıl ayarlacağınız. Biz kullanıcı sadece parametreden “Bar Grafik” seçtiğinde Bar Grafik gelsin istiyoruz. Bu yüzden Custom Value seçip “Bar Grafik” yazarak sağdaki + işaretiyle listeye ekliyoruz.

  Aynı filtreye ekleme işlemini Pie Chart için yapıyoruz fakat bu sefer filtreye “Bar Grafik” yerine “Pie Chart” ekliyoruz. Unutmayın, filtrenin içine yazdığınız değer parametrede belirlediğiniz ile aynı olmalı.

  Artık seçime göre raporlar ekrana geliyor. Fakat bu şekilde ekranda hoş olmayan bir boşluk oluyor. Bunu düzeltmek için layoutları kullanmakta fayda var. Ekrana Vertical layout atıp grafikleri bu layout içinde konumlandırın. Grafik isimlerini gizlediğiniz takdirde ekranda tek bir grafiği görüntüleyebilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.