Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Polygon Haritalar

  Samet İlhan

  Tableau haritalar üzerinde oldukça iyi işler başarmış olsa da ilçe düzeyine indiğinde bazı bilgilerde eksiklikler mevcut. Tableau müşterilerine 15 binin üzerindeki yerleşim yerlerini gösterme sözü veriyor ve gösteriyor. Ama sorun burdan sonra başlıyor. 15 bin nüfusa ulaşmayan oldukça fazla ilçe var.

  Bunun yanında gösterdiği ilçelerde ise şehirlere ve eyaletlere uyguladığı filled map özelliğini ilçe bazında uygulamıyor. Tabi görsel raporlama ile uğraşanların filled map özelliğinin hoş bir görüntüleme biçimi olduğunu düşündükleri ve bunu ilçeler bazında da kullanmak istedikleri su götürmez bir gerçek.

  Bu sebeple Tableau varsayılan olarak belirlediği harita bilgilerinin yanında elinizdeki koordinatlarıda kullanmanıza izin veriyor. İsterseniz birer nokta olarak kullanabilirsiniz, isterseniz de polygon özelliğini kullanarak bir alanı filled map olarak gösterebilirsiniz.

  Polygon map, ilgili enlem/boylam noktaları arasında kalan bölgeyi temsil eder. Bu noktaları düzgün oluşturduğunuzda bulunduğunuz kurumu, ilçeyi yada farklı bir alanı haritada gösterebilirsiniz.
  Bunun için veriyi polygon şartlarına uygun olarak hazırlamanız gerekiyor.

  Buradaki önemli nokta ardışık noktaları Sıra ID alanında olduğu gibi sıralı bir şekilde belirlemelisiniz. Ardından verinize bağlanıp üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Veriye bağlandıktan sonra önce Enlem alanın satıra ve Boylam alanını sütuna ekleyin. Gösterme şeklini Polygon yapın, Sıra ID alanını path kısmına diğer alanları ise detaya ekleyin.
  Polygon özelliğini kullanırken dikkate almanız gereken bazı mevzular var.
  Bunlardan birincisi veriye istediğiniz kadar koordinat ekleyebilirsiniz. Bunların sayısının büyük olması, gösterimin bilgisayarınızın donanımına bağlı olarak uzun bir süre alma ihtimalini ortaya çıkarır.
  İkinci konu ilçeler üzerindeki çalışmada olduğu gibi aynı isimde farklı illere ait ilçeler mevcut. Van Edremit ve Balıkesir Edremit gibi. Bunun önüne geçmek için verinize il alanını ekleyip, bu alanı ekrandaki gibi detayda kullanırsanız bu veriyi düzgün gruplayabilir.
  Son olarak bir ilçe birden fazla alan halinde gösterilebilir. Örneğin istanbul Adalar ilçesi birden fazla adadan oluşur. Bunları tek bir alan olarak göstermeye çalışırsanız bir adalar topluluğu değil, aradaki denizide içine alan bir görüntü oluşacaktır. Bunu ayrı olarak göstermek istiyorsanız verinizde bunları farklı ilçeler gibi kayıt edin. Adalar-1, Adalar-2 gibi… Tableau üzerinde ise bunları gruplayarak bu grup alanını kullanabilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.