Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Raporlarda Kullanılmayan Alanlar

  Samet İlhan

  Raporlardaki tasarımlarımız da eğer özel olarak isimleri belirtmiyorsak kullandığımız tablodaki/joindeki alanların büyük bir bölümünü kullanmayız. Hatta join içerisindeki eşleşme alanları zaten boşuna iki kez tekrarlanmış olur. Canlı bağlantı kuruyor olursanız kullanmadığınız alanları silmenizin bir anlamı olmaz ama extract üzerinden çalışacaksanız ve daha sonra bu extractlar server tarafından güncellenecekse kullanmadığınız alanları silmek verinin güncellemesi sırasında kullanmadığınız alanların sayısı ve boyutuna göre büyük kazançlar sağlayabilir.

  Tableau için bunun farklı yolları mevcut.

  1. yol custom sql bağlantısı kurarak sadece gerekli alanları alıyor olmanız.
  Elinizde önceden hazırlanmış bir SQL varsa hiç uğraşmamış olursunuz. Ama yoksa bir şekilde kullanacağınız alanları listelemeniz gerekecektir. Listeye eklemediğiniz bir alanı kullanmak istediğinizde veri kaynağını güncelleyerek yeni alanları da ekleyebilirsiniz.

  2. yol sql yazmak zor geliyorsa bu yolu kullanmanız sizi daha çok rahatlatacaktır. Veri bağlantısı sekmesinde yada raporları tasarladığınız ekrandaki veri penceresinde alanları sağ tıklayıp “Hide” diyerek bu alanı gizleyebilirsiniz. Gizlediğiniz alanlar extract aldığınızda extractın içinde yer almayacaktır. Bu şekilde alacağınız ver depolayacağınız verinin boyutu azalacaktır.

  3. yol ki bu yolu diğerlerinden sonra da uygulayabilirsiniz, diğerlerini uygulamadan sadece bunu da uygulayabilirsiniz, extract alma ekranınının sol altındaki ‘Hide All Unused Fields’ butonudur.

  El ile hiçbir seçim yapmadan sadece bu butonu kullanarak kullanmadığınız alanları bağlantının dışına çıkarabilirsiniz.

  Not: Raporu ilk kez tasarlayacağınızda alacağınız extractta bütün verileri almanız gerekiyor. Servera paylaşmadan önce extractı kaldırmanız ve yeniden extract alırken bu butonu kullanmanız gerekir. Arkasından Tableau servera yayınladığınızda sadece rapor içindeki kullanılan alanları paylaşmış olacaksınız ve güncellemeler de bu alanlar üzerinden yapılacaktır.

  Raporu paylaştıktan sonra elbette revizyonlar olacaktır. Bu revizyonlar sırasında rapora yeni alanların eklenmesi gerekebilir. Bu durumda kullandığınız extractı kaldırıp, gizlenen alanları görünür duruma getirmeniz gerekir.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.