Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Satır ve Sütun Sayısını Artırma

  Samet İlhan

  Tableau, raporlarımızda çok sayıda alanı satır veya sütunu yan yana getirdiğimizde varsayılan olarak 6. alandan itibaren birleştirme yapar. Bu birleştirmeyi nebzen atlatabileceğimizi daha önceki bloglarımızda görmüştük. Ama bu yöntem de en fazla 16 kolon olarak ayarlanabiliyordu.

  Bugün bunu aşmayı bir hack yöntemi ile yapacağız.

  Çalışmanızı twb olarak kaydedin ve sonrasında metin editörü ile açın. Twbx olarak kaydederseniz metin editöründe anlaşılır bir şey göremeyeceksiniz.

  Tableau workbook dosyası bir xml dosyasıdır ve içeriğindeki ayarların tamamı bu xml dosyası içerisinde bulunur. Blogumuza konu olan ayarlar ise alttaki resimde bulunan ayarlar.

  Hatırlarsanız en fazla 16 olan ayarların sayısı da 3’tü. Yani burada aynı 3 ayarı yapıyoruz. Value kısmına dilediğiniz sayıyı girebilirsiniz.

  Not: Ekranda bu kadar çok boyutu yan yana göstermek istesenizde worksheet üzerinde bir scrool çıkmayacaktır. Bunun için bu sayfayı dashboarda aktarıp, dashboardun boyutunu artırarak ilgili listeyi görüntüleyebilirsiniz.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.