Satır ve Sütun Birleştirme

  Samet İlhan

  Tableau varsayılan olarak satır ve sütına 6 alan eklemenize izin verir. Bundan sonrasında satır/sütun kutularına alan isimlerini eklemeye devam edebilirsiniz ama yaptığınız eklemeler için ekranda toplamda 6 sütun görünecektir. Sütunları eklemeye devam ettikçe ilk sütunda bu eklediğiniz alanların birleştiğini göreceksiniz. Aşağıdaki ekran alıntısında 7 alan bulunan bir bar chart görüyorsunuz.

  Gördüğünüz gibi ilk iki sütundaki Region ve State alanları birleştirilerek tek kolon haline geliyor. Tabiki bu şekilde olması zorunlu değil. Bunu kontrol etmek için Analysis > Table Layout > Advanced yolunu izleyin.
  Bu yolu izledikten sonra alttaki ekran gelecek.
  Rows
  İlk kutudaki sayı ile göstereceğiniz maksimum sütun sayısını ayarlarsınız. 10 yazarsanız 10 alanı sütun olarak gösterir, 11 alan eklediğinizde yapıştırma gerçekleşir.
  İkinci kutudaki sayı ise alan isimlerinin en fazla kaçının yatay olarak yazılacağını belirler. 5 yazarsanız sağdan 5 alanın ismi yatay geri kalanlar ise dikey olarak yazılır.
  Columns
  Satırda olduğu gibi burdaki sayıda gösterilecek maksimum sütun sayısını ifade eder. Sayıyı değiştirerek birleştirilmemesini sağlayabilirsiniz.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.