Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Split yapılan tablo nasıl pivot edilir?

  Kübra Özgöç

  Elimizdeki veriden en etkili biçimde yararlanabilmemiz için verinin doğru formda gelmesi gereklidir. Fakat bazen veri kullanıma uygun gelmez ve bazı düzenlemeler yapmamız gerekir.

  Örneğin: Elimizde bir film verisi ve verinin içinde de filmlerin türlerini gösteren bir tür kolonu var. Bu kolonda türler virgülle ayrılmış durumda. Bu şekilde doğru bir analiz yapmamız imkansız. Her filmin türlerini ayrı ayrı göstermek bizim için daha iyi olacağından şimdi bunu Tableau’da nasıl yaparız, size onu anlatacağım.

  Öncelikle movies.csv dosyamıza bağlanıyoruz.

  Dosyamız istediğimiz formatta gelmedi. Kolon isimleri hala bir arada,tek bir kolonda. Bunu düzeltmek için ekrandaki dosyamıza sağ tıklayıp Text File Properties’i seçiyoruz. Buradan Field Separator olarak Comma yani virgül seçiyoruz çünkü bizim csv dosyamızda kolonlar virgül ile ayrılmış halde.

   

   

   

   

   

   

   

  Ve sonuç:

  Şimdi analizimize başlayabiliriz fakat bir sorun var. Genres kolonunda birden fazla veri var.  Ve bu veriler bir ayraç ile ayrılmış halde. Böyle bir durumda aklımıza ilk gelen önce split sonra pivot yapmak fakat Tableau bunu mümkün kılmıyor ne yazık ki. Bu sebepten, başka bir yöntem denememiz gerekiyor.

  Sheet 1’e gidiyoruz. Dimensions altında Genres’e sağ tıklayıp Custom Split seçiyoruz.

  Seperator olarak “|” yazıyoruz. Bütün kolonları almak için de All diyoruz.

   

   

  Id ve splitlerimizi ekrana alarak küçük bir crosstab oluşturuyoruz.

  Şimdi oluşturduğumuz crosstab’i kopyalayıp yeni bir veri kaynağıymış gibi Tableau’da kullanacağız. Aşağıdaki yolu izliyoruz.

  Crosstab olarak kopyalayadıktan sonra Data->Paste adımını izliyoruz.

  Böylece yeni bir veri kaynağı olarak tablomuz Data kısmına eklenmiş oldu.

  Yeni veri kaynağımızda türler 5 ayrı kolonda bulunuyor. Bunları tek bir kolonda toplamak için Pivot yapıyoruz.

   

  Pivot’tan sonra oluşan Pivot Fields Values bizim kullanacağımız alan. Adını Genres olarak değiştirip eskilerini siliyoruz.

  Artık blend yaparak yeni veri kaynağımızdan film türlerine göre doğru analizler yapabiliriz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.