Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 1: Tanıtım ve Başlangıç

  Melis Türkoğlu

  Tableau, merkezi Seattle Washington ABD’ de bulunan bir iş zekası yazılımı.

  Tableau veri görselleştirmesinden oldukça etkilendiğim bir çok farklı veri uzantısını çalıştırılabilen, windows’taki kısa yolların aynen geçerli olduğu, mobil uyumlu raporlar hazırlayabileceğiniz ve daha bir sürü hayat kurtarıcı özelliği bulunan en popüler iş zekası yazılımıdır. Gartner raporlarına göre en iyi veri görselleştirme yazılımı seçilmiştir.

  Tableau’nun VizQL adında patentli bir dili mevcuttur. Bu sayede veriyi harika ve olabilecek en hızlı şekilde görselleştirir.

  Youtube kanalımdaki Tableau tanıtım videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Tableau akademisyenlere ve öğrencilere tamamen ücretsizdir!

  Buradan Tableau Desktop ve Tableau Server’a…

  Buradan Tableau’nun eğitim videolarına…

  Buradan yapılan veri görselleştirmeleri ve bloglara…

  Buradan çözümlü örneklere…

  Buradan Tableau Public’te hazırladığım çalışmalara ulaşmanız mümkün.

  Dilerseniz ilk örneğimizi yapalım…

  Tableau‘yu açtığımızda en solda yer alan Connect To a File bölümünden Connect -> Excel -> Sample – Superstore örnek excel verisine bağlanarak başlayalım.

  Screenshot_1.png

  Tableau’yu yüklediğinizde otomatik olarak bilgisayarınıza gelen örnek veri kaynakları My Tableau Repository‘nin içerisindedir. Dosya yolunu aşağıda paylaşıyorum.

  Screenshot_3

  Buradan Orders (Siparişler) tablosunu sürükle bırak ile ekrana getirip (veriyi ekrana sürükleyip bırakmazsak Sheet1 (sayfa1)’e geçtiğimizde Dimensions gibi kısımlarda gösterilecek veri olmadığı için boş görünür.) Sheet1’e geçiyoruz. Burası bizim çalışma tuvalimiz.

  *Şuan diğer tabloları kullanmayacağız fakat join işleminin nasıl yapıldığından kısaca bahsetmek istiyorum. Örneğin, Returns tablosuna çift tıkladığınızda, tabloyu ekrana alarak Orders tablosu ile inner join yapacaktır. Inner Join işaretine tıkladığınızda join türünüzü ve join işleminin hangi alanlar üzerinden yapılacağını seçebilirsiniz. Eğer join işlemi için bu alanları uygun hale getirmeniz gerekiyorsa “hesaplama” yazarak alanları ideal hale getirebilirsiniz.

  Screenshot_4.png

  Burada veriye iki şekilde bağlanabiliyoruz. Live ve Extract. Sağ üstte gördüğünüz Connectionbölümünün altından bağlantı türünüzü seçebilirsiniz.

  Canlı (live) çalışmak, veri tabanınızın hızı ile aynı hızda çalışmaktır. Tableau, veri tabanınıza sorgu atar ve siz sorgunun dönüş süresine bağlı olarak raporlarınızı geliştirirsiniz. Eğer veritabanınıza yatırım yaptıysanız ya da günde iki defadan çok güncellenen veriye sahipseniz live çalışabilirsiniz.

  Bellek içi (Extract – In memory) çalışmak, veriyi bilgisayarınızın belleğine alarak çalışmaktır. Böylece veri tabanıyla olan bağlantınız kesilir ve dolayısıyla yavaş bir veritabanına sahipseniz daha hızlı çalışırsınız. Veri güncellendikçe, full refresh ya da incremental refresh (sadece son eklenen satırları görmek için) yaparak güncel veriyle çalışabilirsiniz.

  Şuan excel dosyasıyla çalıştığımız için bağlantı türünü değiştirmiyorum.

  Devam edelim ve ilk worksheet’imizi oluşturalım:

  Sol tarafta Measures’ta (ölçütler) gördüğünüz alanlar dört işlemin yapılabildiği sayısal alanlardır.

  Her sayısal alan bir Measure değildir. TC kimlik numarası, posta kodu ya da ID’ler gibi toplama vb. işlem yapılamayan alanlar birer Dimension’dır (boyut).

  Şimdi sürekle bırak ile Columns‘a (sütun) Sales, Rows‘a (satır) Category (kategori) ve Sub-Category (alt kategori) alanlarını ekliyoruz. Görselleştirmeyi kar oranlarına göre yapmak için;

  Dimensions’ta herhangi bir boş alana sağ tık Create Calculated Field diyerek ya da yanındaki küçük ok işaretine tıklayarak kar oranı için bir hesaplama yazıyoruz.

  Screenshot_5.png

  Hesaplama alanının içerisine aşağıdaki hesaplamayı yazalım.

  SUM([PROFIT]) / SUM([SALES])

  İsmine Profit Ratio diyorum. (Kar Oranı = Toplam Kar / Toplam Satış) Şimdi oluşturduğumuz hesaplamalayı, Marks alanının içerisindeki Color kutucuğuna sürükleyerek bırakıyoruz.

  Kar oranına göre renklendirerek kategori – satış bar grafiğini elde etmiş olduk.

  Dilerseniz grafiğin rengini ve boyutunu, Marks alanındaki Color ve Size kutucuklarına tıklayarak ayarlayabilirsiniz.

  Screenshot_6.png

  Grafiğin üzerine geldiğimizde çıkan baloncuğa Tooltip diyoruz. Burada, üzerine geldiğiniz alan için ekrandaki veriler filtrelenerek gösteriliyor.

  Marks’ın içerisinde Automatic yazan kısma tıklayarak Bar grafik yerine başka bir grafik tipi de seçebilirsiniz.

  En sonda gördüğünüz Show Me alanındaki kutucuklara tıklayarak mevcut verilerinizi farklı şekillerde görselleştirebilirsiniz.

  Grafiğin üzerindeki Sheet ismine çift tıklayarak sheetinize isim verebilir ve formatlayabilirsiniz.

  Tableau ile raporlarınızı üst menüdeki File -> Print to PDF bölümünden pdf olarak kaydedebilir; Worksheet -> Export bölümünden de pngaccess ya da excel formatında çıktı olarak alabilirsiniz.

  Screenshot_7

  İlk worksheetimiz (çalışma sayfamız) bu şekildeydi. Bir kaç worksheet daha yaparak sonunda hepsini Dashboard‘da (Pano) rapor haline getireceğiz.

  Not: Eğer dosyanız bir .csv dosyası ise Text file ile bağlanabilirsiniz. Veri kaynağınız ekranda yoksa More diyerek Tableau ile bağlanılan veri kaynaklarına bakabilirsiniz. Neredeyse tüm veri kaynaklarına Tableau ile bağlanabiliriz.

  Not2: Gereken Windows ayarları yapıldığı ve minimum donanım ihtiyaçları karşılandığı sürece bütün Tableau ürünleri sanal ortamda çalışabilir.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.