Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 10: Haritada Mesafe Gösterme

  Melis Türkoğlu

  City’ye, city coğrafi rolünü vererek başlayalım (Tableau Ders: 5 Haritalar)

  City’ye çift tıklayarak haritayı oluşturalım. City’yi, Marks‘taki Color ve Label içerisine sürükleyip bırakalım. Marks alanında grafik tipini Line yapalım. City’nin üzerine sağ tıklayarak Show Filter diyelim. Sağ tarafta ekrana gelen şehirlerden rastgele 2 tane seçelim.

  Screenshot_2.png

  Size ile çizginin kalınlığını; Color ile de renklerini ayarlayabilirsiniz.

  City’yi, Color’a atarak 2 şehri renklendirdik ve Label’a atarak haritanın üzerine şehir isimlerini yazdırdık. Şehirler arasındaki mesafeyi de böylece çizmiş olduk.

  Peki aradaki mesafeyi ölçmek istesek?

  Bunu yapmak için ilgili şehre, harita üzerinden yakınlaşıyoruz.

  Örnek olarak, San Francisco ve Santa Clara’yı seçelim.

  Ok işaretine tıkladığınızda görünen daire iconuna (Radial Selection (S)) tıklayalım.

  Screenshot_3

  San Francisco’dan, Santa Clara’ya olan mesafeyi ölçelim ve bunun için daireyi, San Francisco’dan başlayarak Santa Clara’ya kadar daireyi büyütelim.

  Screenshot_4.png

  Aradaki mesafenin 40 mil olduğunu görüyoruz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.