Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 16: Zaman Serisi Analizi

  Melis Türkoğlu

  Herkese selam. Bugün Tableau‘nun tarih bilgisini ve fonksiyonlarını kullanarak 2 tane örnek yapacağız: Zaman Serisi Analizleri

  Columns’a Order Date, Rows’a Sales’i sürükleyip bırakarak işe başlıyoruz.

  İsterseniz Order Date’in yanındaki minik ok’a tıklayarak yıl, ay ya da gün bazında Order Date’i ölçekleyebilirsiniz.

  Screenshot_2

  Tarih bilgisi, Tableau’nun içinde otomatik hiyerarşik olarak tanımlanır.

  Order Date’i, Columns’a aldıktan sonra YEAR(Order Date)’in sol yanındaki + işaretine tıklayarak çeyrek, ay vb. şeklinde gün bazına kadar inebilirsiniz. Aynı şekilde – işaretine tıklayarak hiyerarşik yapıyı toplayabilirsiniz.

  Screenshot_1

  Hatta isterseniz tarih bilgisine tıklayıp Exact Date diyerek saniyelere inmek mümkün.

  Şuan ay bazında bir satış grafiği oluşturuyoruz.

  Kontrol tuşuna (ctrl) basılı tutarak Sales verisini bir yanına sürükleyip bıraktığımızda Rows’ta 2 adet Sales verisi elde etmiş yani satış verisini kopyalamış oluyoruz.

  Segment’i, Marks -> Color içerisine atarak grafiği segmentlere göre renklendiriyoruz. Sağ tık Show Filter dediğimizde segmentleri ekranın sol tarafında görebilirsiniz.

  Sales’in yanındaki küçük ok’a tıklayarak (kolay kullanımlı hesaplama fonksiyonları) Quick Table Calculation -> Running Total diyoruz.

  Sales verisini tekrar aynı şekilde kopyalayarak Quick Table Calculation -> Percent Difference(belli bir referans noktasına göre yüzdesel farkı buluyor. Otomatik olarak bir önceki kayda göre hesaplıyor). Dilerseniz Relative to -> PreviousNext , FirstLast ile hangi kaydı baz alacağınızı seçebilirsiniz.

  Tableau otomatik olarak Line grafik getirmiş olabilir çünkü zamana bağlı bir ölçüt ilişkisine bakarken en iyi grafik tipinin bir Line grafik olduğunu biliyor.

  Marks kutusundan isterseniz grafik şeklinizi ayarlayabilirsiniz.

  Şuan Bar grafik kullanacağız.

  Grafikte Sales alanının üzerine gelerek sağ tık Add Reference ile referans çizigisini toplam satışların ortalaması olarak ayarlıyoruz. Zaten tıkladığınızda otomatik olarak SUM(Sales) ve Average seçili geliyor.

  Referans çizgisine baktığımızda Şubat ayı satışlarının ortalamanın çok altında olduğunu görüyoruz.

  17

  Dilerseniz bu satışları haftalara ya da günlere bölebilirsiniz. Sağ taraftaki segmentlerden Home Office’i seçtiğinizde, grafikte Home Office ile ilgili alanlar Highlight olacaktır.

  Uzun dönem satış bilgilerini analiz ettiğimiz ilk örneğimiz bu şekildeydi. İkinci örneğimizle devam ediyoruz.

  Öncelikle 1. örnekteki grafiği oluştururken yaptıklarımızı tekrar ediyoruz.

  Yani Columns’a Order Date, Rows’a Sales’i atıyoruz. Sales’i kopyalayarak ctrl tuşu ile yan yana 3 tane diziyoruz.

  Buraya kadar yaptıysak hadi başlayalım.

  Columns’taki Order Date’e tıklayarak Exact Date diyoruz ve böylece saniyesine kadar kayıtlar önümüze geliyor.

  İkinci Sales için aynı şekilde Quick Table Calculation -> Running Total

  Üçüncü kopyaladığımız Sales için ise Quick Table Calculation -> Moving Average ardından tekrar sağ tık Edit Table Calculation -> Previous Values: 30 diyerek hareketli ortalamayı son 30 günlük veri üzerinden ayarlıyoruz.

  Order Date’i, Filters‘a atarak sağ tıkladığınızda Exact Date‘i seçerseniz Tableau size kayan bir bar getirecektir. Buradan dilediğiniz tarihi seçebilirsiniz. Takvim veya bar üzerinden ya da el ile seçim yapmanız mümkün. Order Date’e, sağ tıklayarak Show Filter derseniz filtre, sağ tarafta gösterilecektir.

  18.png

  Verileri istediğiniz tarihe göre filtreleyebilirsiniz. Otomatik olarak raporunuz bu filtreye göre değişir.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.