Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 17: Format

  Melis Türkoğlu

  Bugün sizlere biraz format ayarlarından bahsetmek istiyorum.

  Bunun için 6 Uk Bank Customers verisini kullandım. Siz istediğiniz veride birazdan anlatacaklarımı deneyebilirsiniz.

  Aşağıda pasta grafikte kadın erkek yüzdelerini görüyoruz.

  Şimdi gelin formatlamanın nasıl yapıldığına bir bakalım.

  34.png

  Öncelikle sizde Sheet1 bende şuan Pie Chart yazan ekran üzerindeki yazıya çift tıklayalım. Başlık formatını buradan istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

  Grafiği ortalayarak ekrana sığdırmak için Entire View yaparak, grafiği Marks’taki Size’den büyüttüğümüzü biliyorsunuz.

  Eğer bu veri üzerinden gidersek,

  Label’a attığım Number of Records’a sağ tık Quick Table Calculation -> Percent of Total ile öncelikle rakamları yüzdeye çeviriyoruz.

  Marks’taki Number of Records sağ tık -> Format açılan soldaki kutudan Pane -> Default -> Numbers buraya tıklayarak Percentage bilgisini 0 yaparsanız ekrandaki yüzdeyi virgüllü olarak göstermeyecektir. Örneğin; 1 girerseniz virgülden sonra 1 basamak görünecektir. Bu şekilde virgülden sonra kaç basamak görmek istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

  Yine aynı kısımdan Pane -> Default -> Font ile grafikte gösterdiğiniz yüzdeye yazı tipi, rengi vb. format verebilirsiniz.

  Grafikte kadın ve erkek gösterim renkleri için Gender’ı Color’a atıp Color -> Edit Color diyoruz.

  Şimdi sayfanın arka plan rengi, grafiğin olduğu alan rengi, çizgilerin rengi vs. için ekrana sağ tık Format -> Format Shading‘in altında boya işareti olan 3. icona “Shading” iconuna tıklıyoruz.

  Buradan Sheet -> Default -> Worksheet diyerek sheetin arkaplan rengini değiştirebilirsiniz. Altındaki Pane‘den grafiğin olduğu alanın rengini değiştirebilirsiniz.

  Screenshot_4.png Boya işaretli iconun hemen yanında içerisi 4’e bölünmüş minik bir kare icon var “Borders” iconu ona tıklarsanız Sheet -> Default -> Cell derseniz (ilk eklediğim resim) grafiğin olduğu Pane’nin sağ ve sol yanını yani çizgilerin rengini ayarlayabilirsiniz. Altındaki Pane’den renk seçerseniz komple grafiğin içerisinde bulunduğu çerçeveyi renklendirirsiniz.

  Yine aynı yerden Sheet’in yanındaki Rows sekmesine geçelim. Bu sefer Cell, Pane’nin alt ve üst çerçevesine renk verecektir.

  Bu şekilde Tableau’da istediğimiz her şeyi formatlandırabiliriz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.