Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 19: Donut Grafik

  Melis Türkoğlu

  Yeniden herkese selam!

  Bugün bir donut grafik yapacağız.

  Bunun için ilk önce ismine 0 vererek içerisine yalnızca 0 yazalım. (Neden 0 yazıyoruz? Çünkü başka bir sayı verirsek eksenler birleşerek yuvarlak şekil iç içe görünmez. Eksenlerin ortak noktada birleşmesi ve iç içe olması için 0 yazmalıyız.)

  0 hesapmasını iki kere yan yana Rows’a; Segment’i, Color’a; Profit’i, Size’a atalım. Rows’taki ikinci SUM(0)’a gelerek sağ tık Dual Axis diyelim.

  Marks => Automatic yazan kısımdan grafik tipini Pie yapıyoruz. Böylece yuvarlak bir şekil elde ediyoruz. (İsterseniz ekrandaki şekli sağa doğru çekerek büyütebilirsiniz.) Marks’ta, SUM(0)(2) yazan yere gelerek içerisindeki Segment ve Profit’i sürükle bırak ile boşluğa bırakarak siliyoruz.

  Şimdi geriye yalnızca iki yuvarlak şeklin boyutlarını ve renklerini ayarlamak kaldı.

  Color‘dan 2. pie grafik için (yani SUM(0)(2) için) beyaz rengi seçiyorum. Boyutunu ayarlarken dikkat edin çok büyük yaparsanız grafik bembeyaz olacağı için görünmeyebilir.

  Tavsiye: İlk önce birinci Pie grafiğin, Size kutucuğundan boyutunu büyütün.

  1. Pie grafiğe gelerek segment renklerini Color‘dan ve boyutunu Size‘dan ayarlayalım.

  Ta Taa

  26.png

  Not: 0 hesaplaması yazmadan Rows boşken üzerine gelip çift tıklayarak açılan yere 1 yazarsanız ve ardından sağ tıklayıp Max ya da Min derseniz ya da Number of Records’u, 0 hesaplamasının yerine koyarak Max ya da Min seçerseniz yine aynı şekilde 1 eksen elde ederiz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.