Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 21: Dairesel Grafik 1

  Melis Türkoğlu

  Selam,

  Örnek veri olarak;

  Long Term Unemployment Statistics.xlsx

  verisini indirelim ve Tableau -> Connect To a File -> Excel ile veriye Tableau’yla bağlanalım.

  Unemployed verisini Size, Age verisini Label ve tekrar Age verisini alarak Color, Period verisini sağ tık ile Label (Month’u seçerek)’a sürükleyip bırakıyoruz.

  0.png

  İşsizlik bilgisinin yaş aralıklarına göre Circle grafiği.

  Ne yaptık?

  İşsizlik verisini Size’a attığımız için dairelerin boyutu, işsizlik fazla ise büyük; az ise küçük olarak geldi.

  Yaşları Color’a attığımız için yaş aralıklarını renkli olarak gösterebildik.

  Sheet yazan yere (ekrandaki grafik başlığı) çift tıklayarak istediğiniz ismi verebilir; yazı tipini, rengini, formatını düzenleyebilirsiniz. Grafiği, üst orta kısımda Standard yazan yeri Entire view yaparak tam ekrana ortalı bir şekilde sığdırabilirsiniz.

  Ta Taa

  27.png

  Not: Tableau da yaptıklarınızı word’e kopyalamak isterseniz grafiğin üzerine gelerek sağ tık -> Copy -> Image diyoruz. Word’e yapıştırdığınızda grafiğiniz aynen gelmiş olacaktır ya da en üst sekmeden Worksheet -> Export -> Image diyerek resimi .png formatında alabilirsiniz. Ayrıca isterseniz Export kısmından veriyi, ms access veya excel’e çıktı olarak almanız mümkündür.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.