Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 32: Tablet ve Mobilde Dashboard Tasarımı

  Melis Türkoğlu

  Bugün Tableau kullanarak bir Dashboard’u, mobil ve tablet için nasıl tasarlayacağımıza bakacağız.

  Öncelikle size Tableau Mobile uygulamasından bahsetmek istiyorum. Aplikasyonu mobil cihazınıza indirerek inceleyebilirsiniz.

  Tableau’nun 2 ana ürünü var: Tableau Desktop ve Tableau Server.

  Bu uygulamadan ip adresiniz ile server’ınıza bağlanarak raporlarınıza mobil ve tabletinizden bakabiliyorsunuz.

  Yani şirketler için konuşursak, uygulamayı indirerek Tableau Server‘a bağlandığınızda herkes izinler dahilinde yapılan raporu inceleyebiliyor.

  Tableau Server‘ı denemek için buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

  1324.jpeg

  Peki raporların, mobil ve tablet tasarımlarını nasıl yapıyoruz?

  Örnek olarak aşağıdaki Dashboard’u hazırladım.

  Screenshot_2.png

  Dashboard’un sol yanında aşağıdaki ekranı görüyoruz ve buradan Device Preview butonuna tıklıyoruz.

  Screenshot_1.png  Tıkladığımız zaman aşağıdaki şekilde Dashboard’un üzerindeki modeli görüyoruz. Gördüğünüz gibi Tablet çeşitleri hazır olarak burada mevcut istediğiniz ekrana göre yapabilirsiniz. Şimdi hemen yandaki Add Tablet Layout butonuna basalım.

  Screenshot_3.png

  En soldaki Device Preview’un üzerine gördüldüğü gibi Tablet geldi. Genel tablet boyutunu kullanacağım. İsterseniz altındaki Size – Tablet bölümünden Fit all diyerek Dashboard’u tabletekranına sığdırabilir ya da Fit width diyerek enine sığdırarak boyunu siz ayarlayabilirsiniz. Çizgilerin dışında kalan yerleri dokunmatik ekranı kaydırarak görebilirsiniz.

  Screenshot_4

  Bilgisayartablet ve mobil için tasarımları gördüğünüz gibi tek bir ekrandan yapabiliyoruz. SoldaDevice Preview‘un üzerindeki Default’a tıklayarak bilgisayar ekranı için olan tasarımınıza, tablete tıklayarak tablet tasarımınıza bakabilirsiniz.

  Aynı şekilde buraya birde mobil ekleyelim. Device Type‘a tıklayalım ve buradan Phone‘u seçelim.

  Screenshot_5.png

  Aynı şekilde telefon modeli seçebiliriz.

  Screenshot_6.png

  Şuan genel telefon ebatlarını kullanacağım. Aynı şekilde Add Phone Layout diyoruz böylece cihazlara telefonu da eklemiş oluyoruz.

  İsterseniz eklediğiniz her cihaz için grafik yerlerini değiştirebilirsiniz ve bambaşka bir tasarım yapabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki şekilde tasarımı değiştirdim. Fit width diyerek aşağı doğru kaydırılacak şekilde ayarlıyorum.

  Screenshot_7.png

  Artık mobil cihazından aplikasyona giren herkes raporu bu şekilde görüyor.

  Screenshot_9.png
  Çerçeve ile belirtilen alan mobil cihazımızın alanıdır. Ekranı kaydırarak aşağı doğru inebilirsiniz

  Leave a comment

  Your email address will not be published.