Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 34: Animasyon Yapımı

  Melis Türkoğlu

  Pivot başlığı altında anlatmaya başladığım animasyona dönüşecek olan örneğimize devam edelim.

  Dataların bulunduğu en solda kutudan en üstteki Data Country Population’a tıklayalım. Buradan Population verisini alıp Size’a atalım.

  Country Code ve Year verilerinin yanında gri renkte çıkan ataç işaretlerine tıklayarak kırmızıyapalım. Böylece verileri birbiri ile bağlanmış olacağız.

  Data Fertility Rate’e gelerek buradaki Fertility Rate verisini sağ tıklayıp Column’a atalım. (En üstte çıkanı seçelim.)

  Aynı şekilde Data Life Expectancy At Birth datasına tıklayalım ve buradaki Life Expextancy’yi sağ tık ile en üsttekini seçip alarak Row’a atalım.

  Data Metadata Countries’e gelerek Region’u, Color’a atalım.

  Marks Details’a, ilk datamız olan Country Population’daki Country Name’i atalım. Son olarak buradaki Year’ı da Pages’e atalım.

  Şimdi sürükle bırak işlemleri bittiğine göre grafik üzerinde biraz makyaj yapalım. Marks’ta Circle’ı seçerek renkleri ayarlayalım ve Border verelim. (Formatlama için buraya tıklayarak nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.)

  Size’a tıklayarak boyutlarını biraz büyütelim.

  Fertility Rate sağ tık Edit Axis -> General -> Fixed‘ta bağlangıç ve bitişe 1 ve 8 yazalım.

  Life Expectancy At Birth sağ tık Edit Axis -> General -> Fixed’ta bağlangıç ve bitişe 30 ve 85 yazalım.

  Burada eksenlerindeki sayılar için başlangıç ve bitişi ayarlıyoruz.

  Şimdi geldik grafiğimizin arka planına yılları eklemeye.

  Grafiğin üzerine sağ tık -> Annotate -> Area’da yazan yazıyı seçerek şekillendirelim. Rengini siyah ile gri arasında vererek yazı tipini Engravers MT; boyutunu 40 olarak ayarlıyorum. Daha sonra yılı enine olarak ayarlıyorum.

  Şimdi Pages ile birlikte gelen animasyonda yılın aşağısındaki play tuşuna bastığınızda yıllara göre grafiğimiz akmaya başlayacak. Dilerseniz hızını da aynı kutucuktaki enine çizgilerden ayarlayabilirsiniz.

  Sheet yazan yere çift tıklayarak isim verebilirsiniz ayrıca orada da yılların animasyonla beraber ilerlemesini istiyorsanız Insert -> Page Name diyebilirsiniz.

  Bölge sıralamasını değiştirmek isterseniz Meta Data Countries’te Region’a gelip sağ tık Default Properties -> Sort -> Manuel ile sürükleyip bırakarak ya da Up ve Down ile kendi sıralamanızı yapabilirsiniz.

  Şimdi Year yazan animasyon kutucuğuna gelelim ve neler varmış bir bakalım.

  Show History‘yi işaretleyim.

  Grafikteki bir daireye tıklayıp grafiği oynattığınızda dairedeki o verilerin zamana bağlı değişimini görebilirsiniz.

  Show History’ye tıklayıp Show -> Trails derseniz bu gelişimi yalnızca daire olarak değil çizgi şeklinde de gösterebilirsiniz. Buradan çizgi kalınlığı, düz veya tire tire oluşunu ve renk gibi formatları ayarlamanız mümkün.

  En üstte Format -> Workbook Theme -> Modern olarak seçtim.

  Şimdi bir Dashboard açalım ve grafiğimizi bu Dashboard’a taşıyalım.

  İlk olarak yukarıda Standard yazan kısmı (ekrana tam olarak sığdırmak için) Entire View yapalım. Sol aşağıda Objects -> Text’i alıp Dashboard’a sürükleyerek en üstte ince bir çizgi halinde olunca bırakalım.

  Grafiğinize isim vererek yazıyı buradan ayarlayabilirsiniz. Örneğin; World Demographic Analysis Dashboard diyorum.

  Bütün renkli verileri Sheet’e gidip Show History’de All‘u seçerek gösterebilirsiniz.

  Ta Taa

  covho9xj3i

  Tableau’da gördüğünüz gibi görsel olarak hiçbir sınır yok ve renkler oldukça parlaktır.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.