Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 33: Pivot

  Melis Türkoğlu

  Örnek verileri indirelim ve başlayalım.

  Country Metadata.xls
  Country Population.xls
  Fertility Rate.xls
  Life Expectancy At Birth.xls

  Tableau’yu açalım ve datalarımıza bağlanmaya başlayalım.

  Öncelikle Country – Metadata’ya bağlanıyoruz. Bağladıktan sonra Data -> New Data Source -> Excel ile Country Population’ı bağlıyoruz. Burada Ctrl’ye basılı tutarak yılları seçip sağ tık Pivotdiyoruz. Yılların altındaki bilgiler popülasyon bilgileridir. Yılları pivot yapıp tek bir sutün altında topladıktan sonra ismini Year olarak değiştirebilirsiniz. Karışıklık olmaması için hepsine ingilizce isim veriyorum. Pivot Fields Values‘daki popülasyon bilgileridir. Bu yüzden bu alan ismine çift tık ile tıklayıp Population diyorum.

  Pivot konusu bu kadar. Yani Pivot mantığı ile dağınık olan aynı bilgileri tek bir sutün içerisinde toplayabiliyoruz.

  Şimdi bunu neden dataları birleştirerek anlattım? Çünkü birazdan bir animasyon örneği yapacağım ve data ön hazırlığını burada pivotu anlatarak yapmak istedim.

  Dilerseniz devam edelim.

  Tekrar yukarıda Data ->  New Data Source -> Excel ile Fertility – Rate datasını ekleyelim. Aynı şekilde yılları seçerek sağ tık Pivot‘u seçelim. İsmine yine Year diyelim ve bu sefer Fertility Rate datasını kullandığımız için yıllar bu bilgileri içeriyordu dolayısıyla yanına gelen sütunda doğurganlık oranları mevcut. Bu nedenle ismine çift tık ile Fertility Rate yazalım.

  Son olarak Data ->  New Data Source -> Excel diyerek Life – Expectancy – At – Birth verisini ekleyelim. Aynı şekilde ctrl ile yılları seçip sağ tık Pivot diyelim. Yanında gelen sutün beklenen doğum oranları olduğu için çift tıklayarak adına Life Expectancy diyelim.

  Artık Sheet1’e geçebiliriz.

  Data -> Edit Relationship ile Primary Data Source‘u Country Population olarak alalım ve ikinci data kaynakları ile ilişkileri kuralım. Öncelikle değişiklik yapmak için Custom’u seçelim.

  Şimdi Country Code ve Year dışındaki tüm verileri ikincil veri kaynaklarından çıkaralım.

  Metadata Country’de zaten yıl bilgisi olmadığı için yalnızca Country Code kalsın.

  33.png

  Data hazırlığımız tamamsa sonraki yazımda animasyon yapmaya başlıyoruz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.