Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 35: Daha Büyük Bir Pay ile “Pie Chart”

  Melis Türkoğlu

  Herkese selam!

  2018’in ilk haftasında pasta grafiği (pie chart) nasıl daha farklı gösterebileceğimizi sizinle paylaşmak istedim.

  Örnek veri için yine Tableau’nun içindeki bulunan Sample – Superstore verisini kullanacağız.

  C:\Users\melis\Documents\My Tableau Repository\Datasources\10.4\en_US-EU\Superstore

  Tableau Repository’yi belgelerimde bulabilirsiniz:))

  Workbookumuzu açarak başlayalım.

  Öncelikle Measures’ta, Number of Records olarak gelen kısmı biliyorsunuz. Her satır için 1 olarak kaydedilen bir ölçüt. Dilerseniz sol altta bulunan Datasource’a gelerek kendisini inceleyebilirsiniz.

  Number of Records’u sağ tık ile Rows’a sürükleyip bırakın ve Max’ı seçin. Daha sonra ctrl tuşu ile üzerine tıklayıp yanına bırakın böylece Number of Records’u kopyalamış olacaksınız. Üzerine tekrar sağ tıklayarak Dual Axis diyelim.

  Marks’a gelerek grafik tipini Pie chart seçelim ve Number of Records’u, Angle’ın üzerine sürükleyip bırakalım. Böylece 2 max number of records için paya toplam sayıyı (sum(number of records)) atmış olacağız. Örneğin, segment verisini pay üzerinde gösterelim.

  Bir Calculation açıp içerisine [Segment] yazın ve istediğiniz ismi vererek kaydedin. Örneğin, Segment for pie diyorum:) Şimdi Marks’taki ilk eksene yani 1. Max Number of Records’a gelerek segment’i Color’ın içerisine sürükleyip bırakın. Ardından 2. max Number of Records’a gelip segment for pie’ı, Color’a sürükleyin.

  Şimdi şöyle bir şey yapacağız: Markstaki ilk Max Number of Records için Color’a tıklayıp 3 segmentten 2’sinin rengini beyaz seçeceğiz. Ben şuan Home Office’e düşen payı daha büyük göstermek istediğim için Home Office’i turuncu diğerlerini beyaz yapıyorum. Şimdi 2. Max Number of  Records’a gelelim. Home Office’i yine turuncu seçiyoruz. Diğerlerine istediğiniz rengi verebilirsiniz. Amacımız Home Office’e düşen payı daha büyük göstermek.

  Aslında hepsi bu kadar geriye yalnızca resmi düzenlemek kalıyor. Ekrandaki eksenleri yok etmek için üzerine tıklayarak Hide diyebilirsiniz.

  Ortadaki çizikli ekseni yok etmek için ekrana sağ tık Format diyerek aşağıda gösterilen Rows -> Grid Lines‘ı, None seçiyoruz.

  134

  İstediğimiz görünüm için Pie’ların Size’ını ayarlayalım. 2. Max Number of Records’a gelerek Size’ı biraz daha küçültüyoruz. İşte oldu 2. nin Size’ını küçülttüğünüz anda Home Office alanı öne çıkmalı. Şimdi yukarıda Standard yazan kısmı Entire View yapalım. Grafiğin etrafındaki çizgileri kaldırmak için Format dedikten sonra aşağıda da gördüğünüz en sol kısımdan Row Divider ve Column Divider‘ı, None olarak seçmeniz yeterli.

  Paydaki segmentlerin toplam yüzdelerini hesaplamak için Marks’ta Angle‘ın içine attığımız Number of Records’a sağ tıklayarak Quick Table Calculation -> Percent of Total diyoruz. Ekranda göstermek için ise Marks’taki 2. Max Number of Records’ta Label’a tıklayarak Show Marks Labelkutucuğuna tik atıyoruz.

  Ta Taa

  145-e1528562392821.png

  Leave a comment

  Your email address will not be published.