Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 37: Parametre ile Ölçüt Seçimi

  Melis Türkoğlu

  Worksheet’inizde kullandığınız bir ölçütü şeklinizi bozmadan nasıl değiştirebilirsiniz bir bakalım:

  Tableau’nun içerisindeki Sample – Superstore verisini kullanacağız. İngilizce olduğu için bende oluşturduğum şeylere ingilizce isim veriyorum.

  Öncelikle bir parametre oluşturuyorum.

  212

  Ardından bir Calculated Field açarak içerisine aşağıdaki hesaplamayı yazıyorum. Selection isimli hesaplamada parametreyle ilişki kuruyoruz.

  213.png

  Eğer ölçütlere farklı birimler vermek isterseniz aşağıdaki şekilde hesaplamayı yazarak, Selection ile birlikte Marks -> Text alanının içerisine sürükleyip bırakabilirsiniz. Böylece grafiğin üzerinde değeri ile birlikte birimini de görebilirisiniz; Tooltip ya da başlıkta da birimi kullanabilirsiniz.

  54566.png

  Örnek kullanım olarak slayt şeklinde aşağıya ekliyorum:

  Leave a comment

  Your email address will not be published.