Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 4: Measure Names & Measure Values

  Melis Türkoğlu

  Bugün içerisinde kar, satış vb. bilgilerinin olduğu bir tablo yapacağız.

  Measure Names: Mevcut Measure’ların ismi.

  Measure Values: Mevcut Measure’ların değerleri.

  *Tableau veriye bağlandıktan sonra bu alanları kendisi oluşturur.

  (Kendisi oluşturduğu diğer bir alan, her satır için 1 olan Number of Records‘tur.)

  Öncelikle Measure Names’i Columns’a çift tıklayarak ekrana atıyoruz. Measure Names’i sürükleyip Filters‘a bırakıyoruz ve “All” diyoruz. Ardından Measure Values ve Names’i Marks kutusundaki Text’e sürükleyerek bırakıyoruz (Böylece veriler ekranda yazıyor). Measure Values’ta “#” şeklinde çıkan yerleri, üzerine gelince çıkan ok yardımıyla büyüterek kaldırabilirsiniz. (Rakamlar ekrana sığmadığında “#” işareti ile karşılaşırız.)

  sizing

  Peki nasıl formatlandırıldığını görmek için devam edelim.

  Discount’un üstüne (ya da herhangi birine) sağ tık ile Show Header‘ın tikini tıklayarak kaldırıyoruz. Böylece başlıkta 2 tane ölçüt ismi yazılmamış oluyor.

  Marks alanındaki yazılara Color ile renk verip Size ile nasıl boyutlandıracağımızı artık biliyoruz biliyorsunuz ancak farklı olarak başlıkların formatını değiştirmek isterseniz Text‘e gelerek üç noktaya tıklayıp buradan yazıyı istediğiniz şekilde formatlayabilirsiniz.

  Screenshot_15.png

  Dilerseniz tablonun üzerine gelip sağ tık format diyerek arka planı da renklendirebiliriniz.

  Ekranda görmek istemediğiniz ölçütleri, Measure Values’un altından sürükleyerek dışarı bırakabilirsiniz.

  Profit Ratio‘yu yüzde olarak göstermek için;

  Screenshot_16

  Default Properties -> Number Format dedikten sonra Percentage‘ı seçerek virgülden sonra 1 basamak göstermesi için ayarlayalım.

  Screenshot_17

  Ölçütlerin yerini değiştirmek isterseniz Measure Values’tan sürükle bırak ile sıralayabilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.