Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 5: Haritalar

  Melis Türkoğlu

  Evet şimdi gelin birlikte harita oluşturalım.

  Yine aynı veri üzerinden devam ediyoruz.

  Data: Sample- Superstore.

  Elimizde United States verisi var ve şehirleri harita üzerinde göstermek istiyoruz.

  Bunun için enlem ve boylam bilgisine ihtiyacımız yok çünkü Tableau isimlerden otomatik olarak şehirleri tanır ve harita üzerinde gösterir!

  Eğer spesifik bir yer göstermek istiyorsanız tabii ki enlem ve boylam bilgisini girerek harita üzerinde gösterebilirsiniz.

  Pekala şehirlerimizi ya da bölgelerimizi Tableau’ya nasıl tanıyoruz?

  Elimizdeki veride City için bunu yapalım. Tek yapmamız gereken City sağ tık Geographic Role -> City demek olacak.

  Eğer bir State’e rol verecek olsaydık onun için  State/Province’i seçmeliydik.

  Türkiye için düşünürsek illere coğrafi rol verirken State/Province‘i seçmeliyiz.

  Öyleyse başlayalım.

  Tek yapmamız gereken City’ye çift tıklamak. Göstermek istediğiniz alana çift tıklayın Tableau sizin için yerleştirsin. Böylece ekranda gördüğünüz gibi otomatik oluşturulan enlem ve boylam verisi satır ve kolonda yerini alıyor.

  Eğer şöyle bir şey ile karşılaşırsanız;

  Screenshot_2.png

  sağ altta unknown yazan yere tıklayarak Edit Locations diyin ve ülkeyi Türkiye değil United States seçin.

  Screenshot_3.png

  Bu detayı verdikten sonra aşağıdaki şekilde haritayı görmüş olmalıyız. Haritada gezinmek için aşağıda gördüğünüz icona tıklayabilirsiniz. Yakınlaşıp uzaklaşabilir, mesafe ölçebilir ve haritada arama yapabilirsiniz.

  Screenshot_5

  Haritayı Mapbox entegrasyonu ile renklendirmek isterseniz:

  Buraya mail adresiniz ile giriş yaparak

  MapBox Studio -> My Access Tokens‘deki linki kopyalayıp;

  Tableau’da Map -> Background Maps -> Map Services -> Add -> MapBox Maps -> Classic diyoruz. Bu arada Style Name’e isim vererek kopyalamış olduğumuz linki API Access Token‘a yapıştırıyoruz.

  Screenshot_4.png

  MapBox Present Style’dan istediğiniz çeşit harita görselini seçebilirsiniz. Benim seçtiğim stil Mapbox Streets + Satellite.

  Ta Taa…

  Screenshot_6

  Not: Harita üzerinde gruplamalar, renklendirmeler ve boyutlandırmalar yapmakta mümkün. Örneğin, karlılılığa göre illeri görmek için Profit’i, Marks alanındaki Color’ın içine atıp ardından Sales’i, Size’a sürüklerseniz; karlılığa göre renklendirilmiş illeri, satışa göre boyutlandırabilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.