Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 52: Excel Verisini Güncellemek

  Melis Türkoğlu

  Bugün sizlere Tableau Desktop ile kaydedilen workbookların uzantılarından ve veri kaynağı olarak excel dosyalarının güncellenmesiyle olan bağlantısından bahsedeceğim. ~ Yazının sonunda Tableau Server ile ilgili olarak da çözüm sunuyorum.

  Workbooks (.twb): Tableau workbook dosyaları .twb uzantısına sahiptir. Çalıştığınız workbook’u direk kaydederek kapattığınızda .twb uzantısıyla kaydedersiniz.

  Packaged Workbooks (.twbx): Tableau paket workbook dosyaları .twbx uzantısına sahiptir. Paket workbook, workbook’a ait lokaldeki dosya verisini ve resimleri içeren bir zip dosyasıdır.

  Workbook’u, File -> Save As diyerek .twbx uzantısıyla kaydedebilirsiniz.

   

  Bu bilgileri verdikten sonra veri kaynağınız bir excel dosyası ise hangi durumda güncellenmez ve güncellenmediği zaman ne yapmamız gerekir bir bakalım.

  Bildiğiniz gibi veri kaynaklarına iki şekilde bağlanabiliyoruz 👉 Live ve Extract (canlı ya da bellek içi). ~ Bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak ilgili yazımı okuyabilirsiniz. ~

  Excel veri kaynağıyla, .twb uzantısı ile canlı -ya da- bellek içi çalışıyorsanız, veriyi yenilediğinizde sorunsuz bir şekilde güncel veriyle çalışmaya devam edebilirsiniz.

  Fakat uzantınız .twbx olduğunda veriyi yenilediğiniz zaman veri yenilenmeyebilir.

  Bunun için yapmanız gereken UNC (Universal Naming Convention) yolunu kullanarak ya da başına file:\\ yazarak excel dosyasına bağlanmaktır.

  Örnek:

  \\Bilgisayar_Adınız\c$\users\Kullanıcı_Adınız\Desktop\Excel_Adı.xlsx

  ~ Buradaki c, sürücüdür; dosyanız d’de ise d$ yazmalısınız.

  ya da

  file:\\Bilgisayar_Adınız\Users\Kullanıcı_Adınız\Desktop\Excel_Adı.xlsx

  Yeni bir workbook için Tableau’yu ilk açtığınızda Connect dedikten sonra gelecek olan sayfadan direk Excel dosyasını seçmek yerine buraya dosya yolunu yukarıdaki şekillerden birinde yazarsanız sorun çözülecektir.

  Eğer yapmış olduğunuz bir workbook için dosya yolunu değiştirecekseniz en alttaki Data Source sekmesinden Connections -> dosya adına tıklayıp Edit Connection diyebilirsiniz.

  Verinizi güncellemek için:

  Eğer extract çalışıyorsanız yandaki resimde gördüğünüz menüden Data -> Refresh All Extract diyerek bütün extract’larınızı güncelleyebilirsiniz.

  Ya da Data Source ekranına geçerek yandaki şekilde canlı ya da bellek içi çalıştığınız verinizi güncelleyebilirsiniz.

  ÖNEMLİ!

  Not: Tableau Server‘da excel verisini güncellemek için kullanıcı izni gerektirmemesi adına dosyayı c sürücüsünün altında tutun ve server’ın, c sürücüsündeki veriyle konuşabilmesi için workbook’unuzu yayınlarken Include external files kutucuğunu işaretlemeyin.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.