Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 54: MongoDB Bağlatısı

  Melis Türkoğlu

  Bugün sizlere Tableau’dan MongoDB (NoSQL veri tabanı) ile nasıl bağlantı kurduğumuzu anlatacağım.

  Öncelikle MongoDB BI Connector, MySQL driver’ını kullandığını için onu yüklememiz gerekiyor. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Kolayca yükleyebilirsiniz burada herhangi bir ayarlama yapmanız gerekmiyor.

  MongoDB odbc driver’ı için bir takım ayarlar yapmamız gerekiyor 👉 Buraya tıklayarak indirin ve başlayalım.

  System DSN -> Add diyelim ve DSN ekleyelim.

  MongoDB ODBC 1.0 ANSI Driver seçelim. Bir veri kaynağı isimi girerek IP, port ve varsa diğer bilgileri yazalım. Ok diyerek tamamlayalım.

  Şimdi Tableau tarafına geçebiliriz. Buradan MongoDB BI Connector‘e tıklayalım ve bilgileri girelim.

  Artık MongoDB‘ye bağlısınız.

  Not: Aynı şekilde Oracle ya da Exasol gibi veri kaynaklarına bağlanmak için de veri tabanınıza ait driver ‘ı (sürücü) yüklemeniz gerekiyor. Buraya tıklayarak Tableau ile veri tabanınıza bağlanabilmek için gerekli olan driver’ı bulabilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.