Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 55: Tableau Ürünleri ve Kaynaklar

  Melis Türkoğlu

  Tableau ürünlerini ve kaynaklarını sizlere tanıtmak istiyorum.

  –  Öncelikle Tableau’nun akademisyenlere ve öğrencilere tamamen ücretsiz olduğunun altını tekrar çizeyim.

  Tableau Ürünleri

  • Tableau Desktop
  • Tableau Server
  • Tableau Online
  • Tableau Reader
  • Tableau Mobile
  • Tableau Public
  • Tableau Prep

  Öncelikle bildiğiniz üzere Tableau Desktop masaüstünde bizim rapor geliştirdiğimiz ortam. Burada geliştirdiğimiz raporları, izinler dahilinde diğer kişilerle paylaştığımız platform Tableau Server, telefondan raporlara baktığımız uygulama ise Tableau Mobile.

  *Tableau Server‘dan da web edit özelliği ile rapor geliştirmek mümkündür.

  Pekala şimdi diğerlerine bakalım. Raporlarınızı kendi sunucunuzda (Tableau Server) değil de cloud’ta (bulut) tutmak isterseniz devreye Tableau Online giriyor. Yani Tableau Online, Tableau Server‘ın kontrolü Tableau’da olan bulut halidir.

  Tableau Reader, ücretsiz bir masaüstü uygulamasıdır ve yapılan raporları açarak incelemenizi sağlar. Yine Tableau Reader ile açtığınız raporları pdf olarak kaydedebilir; png, access ya da excelolarak çıktı alabilirsiniz.

  Tableau Public, Tableau Desktop‘ın sınırlandırılmış özellikli ücretsiz sürümüdür. Buradaki sınırlandırılmış özellikten kastım aslında kısıtlı veri kaynaklarıdır; rapor geliştirmek için gereken çoğu özellik Tableau Public‘te mevcuttur. Public versiyonunda maksimum 15,000,000 satır veri ile çalışabilirsiniz.

  Son olarak Tableau Prep, verilerinizi hızlı ve güvenli olarak birleştirmek, temizlemek, şekillendirmek ve analiz etmek için tasarlanan bir üründür.

  Pekala biraz da Tableau kaynaklarından sizlere bahsetmek istiyorum.

  Tableau Kaynakları

  Kaynakların üzerine tıklayarak ilgili linke gidebilirsiniz.

  Ayrıca Tableau Desktop‘ı açtığınızda sizi karşılayan arayüzün sağdaki bölümünden Tableau kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

  Tableau Public web platformundan çalışmalarımı görmek için buraya tıklayabilir, beni takip edebilirsiniz.

  Not: Gereken Windows ayarları yapıldığı ve minimum donanım ihtiyaçları karşılandığı sürece bütün Tableau ürünleri sanal ortamda çalışabilir.

  Bonus: The Information Lab

   

  Leave a comment

  Your email address will not be published.