Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 6: Dashboard

  Melis Türkoğlu

  Tableau’da 3 tane çalışma ortamımız bulunuyor.

  WorksheetDashboard ve Story.

  Biz şuana kadar worksheet üzerinde çalışarak çeşitli grafikler yaptık. Bugün ise bu grafikleri birleştirerek rapor haline getireceğimiz bir Dashboard hazırlayacağız.

  Sağ altta worksheet isimlerinin yanında gördüğünüz +’lı iconlar sırasıyla soldan sağa Worksheet, Dashboard ve Story’dir.

  Dashboard’a oluşturduğumuz worksheetleri ekleriz; Story’ye ise Worksheet + Dashboard ekleyerek sunum tadında raporlar hazırlayabiliriz.

  Story örneği için;

  Buraya tıklayarak inceleyebilirisiniz.

  Öncelikle +’lı iconlardan ortadaki olana basarak boş bir Dashboard sayfası açalım. Sol tarafta gördüğünüz bütün worksheetleri, konumlandırmak istediğimiz yeri seçerek sürükleyip bırakacağız.

  Örneğin, ilk önce Bar Chart isimli sheet’i alıyor ve Dashboard sayfasına sürükleyip bırakıyorum.

  Arkasından aynı şekilde istediğim bütün grafikleri, ekrana sürükle bıraklarla yerleştireceğim. Tasarım tamamen size ait.

  Dilerseniz Objects -> Image çift tık ile resim (şirket logosu vb.) ekleyebilirsiniz. Resmi istediğiniz yere yerleştirdikten sonra resmin üzerine gelerek sol minik ok Fit Image diyerek boyutlandırıp sığdırabilirsiniz.

  Yapmış olduğumuz bütün sheet ve resimleri Dashboard’a aldıktan sonra geriye düzenlemesi kalıyor.

  Başlıkları gizlemek için grafik başlıklarının üzerine gelerek sağ tık Hide Title yapabilirsiniz.

  Yine worksheet’lerden birine tıklayarak yukarıda en soldaki ters üçgen iconuna basıp Fit -> Entire View diyerek sheet’i tam olarak bulunduğu bölmeye sığdırmış oluyoruz. Sheet üzerine gelerek kenarda çıkan ok’a tıklayıp Floating ile o sheet’i istediğimiz sheet üzerine koyabilir ve boyutlandırabiliriz.

  Dashboard’taki Years’a tıklayıp ortaki icon -> Use as Filter dersek, o grafiği bütün Dashboard için filtre olarak kullanabiliriz.

  Burada yılları, tüm Dashboard için filtre olarak kullanacağım.

  Böylece, 2017’ye tıkladığımızda Dashboard’un içerisindeki tüm grafikler, 2017 yılına göre filtrelenecektir.

  dashboard1.gif

  Dashboard’un boyutunu ayarlamak için soldaki Size bölümünü kullanabilirsiniz. Burada kullanılan hazır ekran boyutları mevcuttur ya da boyutu custom olarak kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer ekranlara göre otomatik boyutlandırılmasını isterseniz, Automatic seçeneğini kullanabilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.