Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Ders 7: Measure Gruplama

  Melis Türkoğlu

  Tableau ile verileri gruplandırmanın aslında bir çok alternatif yolu mevcut.

  Grafik üzerinden verileri seçerek ataç iconu ile gruplama yapmanız mümkün ya da gruplayacağınız bir Dimension‘a sağ tık Create -> Group ile gruplama yapabilirsiniz.

  Ama ben bugün size Calculation yazarak nasıl gruplama yaptığımızı anlatacağım.

  Calculation yazarak 2 tane gruplama örnek yapacağım. Bunlardan ilki ölçütlerin gruplandırılması, ikincisi ise boyutların gruplandırılması olacak.

  Buyrun başlayalım.

  Rows’a City, Columns’a Sales’i atarak başlıyoruz. Hesaplama alanını açmak için bu sefer farklı bir yol göstermek istiyorum. Analysis -> Create Calculated Field diyerek hesaplama alanını açalım.

  Screenshot_3

  Hesaplama alanının içine aşağıdaki kodu yazalım ve bir isim verelim.

  if SUM([Sales])<8000 then “bad” elseif SUM([Sales])<20000 then “mid” else “good” end

  Hemen açıklıyorum: Satış 8000’den küçük ise kötü, 20000’den küçük ise orta eğer 20000’in üstündeyse iyi olarak gruplandırdım.

  Calculation’a Sales Group adını vererek Marks -> Color’a atıyorum.

  Grafikte, bad = kırmızı;  mid = turuncu; good = yeşili ifade ediyor.

  *Color’a tıklayıp Edit Color diyerek renkleri değiştirebilirsiniz.

  Screenshot_8.png

  İşte şehirlere göre ne kadar satış yapıldığını, dinamik olarak gruplandırıp renklendirerek bir bar grafik üzerinde gösterdik.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.