Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau: Filtreleme Yaparken Tablo Hesaplamalarınızı Korumak

  Yasin Can Parlak

  Bu yeni blog yazımda, Tableau hakkındaki bilginizi bir sonraki seviyeye taşıyacağız, öğrenmeniz gereken bazı ipuçlardan birini paylaşacağım.

  Öncelikle alt kategorilere göre bölgesel satış tutarlarımı yüzdesel % olarak görmek için aşağıdaki gibi bir yol izliyorum.

  Adım 1:2

  Adım 2:

  7

  Adım 3:

  8

  Adım 4: Satış yüzdelerim

  3

  Bölgesel olarak alt kategorilereme göre satış yüzdelerime yukarıdaki adımları izleyerek ulaştım. Şimdi bölgelere göre analiz yapmak için filtreleme yapmak istiyorum ve hızlı filtreleme yardımıyla sürükle bırak yaparak bölgeyi filters bölümüne atıyorum.

  4

  Ve Marmara seçiyorum;

  5

  Ama o da ne!

  6

  Tableau’daki tablo hesaplamalarını filtrelemek ve filtreleme sonucu değerlerini korumak istiyorum fakat değerler yanlış ve %100 gösteriyor !  Tableau hızlı filtreleme, toplam yüzdeyi hesapladığınızda ve bulacağınız boyutlardan birini filtrelemek istediğinizde, tüm değerlerinizi % 100 olarak bırakır.

  Burda çözüm, filtrelemeyi yapmak için Tablo Hesaplaması kullanmaktır; Lookup(ATTR ([Bölge]), 0).

  910

  Bu hesaplama, verilerin sorgulanmasından sonra hareket eder (çünkü bir tablo hesaplamasıdır) ve filtreleme yapıldıktan sonra filtrelediğiniz satırları kullanan tüm hesaplamaları korur.

  1

  Oluşturduğum hesaplanmış alanı filtreye atıyorum ve tekrar Marmara seçiyorum.

  11

  12

  Ardından filtreye sağ tıklayarak show filter diyorum ve sağ tarafta gördüğünüz gibi bölgelerim arasında geçiş yapabilirim.

  13

  Sonuç: Filtreleme yaparken hazır tablo hesaplamalarınız sonucu bulduğunuz değerleri koruduk ve sadece bir adet hesaplanmış alan kullandık!

  15

  Leave a comment

  Your email address will not be published.