Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Mapbox Entegrasyonu

  Samet İlhan

  Tableau harita arkaplanı için sunduğu verileri OpenStreetMap ile düzenlerken, görsel içinse 3 farklı seçenek sunmuş durumda. Map > Map Layers yolunu izlediğinizde solda çıkacak olan harita ayarlarından görüntüde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Burada harita arkaplanı için style kısmından seçim yapabilirsiniz.

  Normal

  Light
  Dark

  Tableau bu sunduğu harita arkaplanlarının yanında 9.2 sürümüyle birlikte Mapbox altyapısını da kullanıcıların hizmetine sundu. Mapbox görsel zevkinize göre harita bulabileceğiniz yada yeni haritalar üretebileceğiniz bir uygulama. Hazırda olan haritaları kullanabileceğiniz gibi kendi haritalarınızı da üretebilirsiniz.

  Peki Tableau ile nasıl çalışıyor?

  Öncelikle Mapbox üzerinden bir hesap açmanız gerekli. Bu hesabı açtıktan sonra sağ üstteki Studio butonuna tıklayarak asıl çalışmayı yapacağınız yere geçebilirsiniz. Sağ taraftaki erişim biletini kopyaladığınızda buradaki işiniz şimdilik bitiyor.

  Ardından Tableau Desktop’ı açıyoruz. “Map > Background Maps > Map Services” yolunu izleyerek servis bağlantısı oluşturma penceresini açıyoruz.


  Ardından ayarları giriyoruz. API access token bölümüne Mapbox’tan kopyaladığımız kodu ekliyoruz.

  Mapbox preset style kısmında Mapbox içinde bulunan hazır şablonların listesi var. Bunlardan birini seçerek Tableau rapor ekranına geri döndüğünüzde artık haritalarınız bu seçiminize göre şekillenecektir.

  Tabi ilk seçtiğiniz stil üzerine durmak zorunda değilsiniz. Değiştirmek istediğinizde tekrar aynı alana girerek Edit seçeneğini seçiyoruz ve buradaki stil listesinden başka bir şablonu seçerek değiştirebilirsiniz. Bu haritaların görüntüleri de alttaki gibi..

  Basic

  Comic

  Dark

  Emerald

  High Contrast

  Light

  Outdoors

  Pencil

  Pirates

  Run + Bike + Hike

  Satellite

  Wheatpaste

  Leave a comment

  Your email address will not be published.