Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Server Backup/Restore

  Samet İlhan

  Tableau hazırladığınız çalışmalarınızı ve server üzerindeki ayarlarınızı ve bağlantılarınızı yedeklemenize olanak tanır. Hazırlanmış olan konsol uygulamaları sayesinde bu ve buna benzer server işlemlerini otomatik hale getirebilirsiniz.

  Tabadmin Backup

  Tableau yedek alma işlemi Tableau konsol uygulamalarından biri olan tabadmin yardımıyla yapılır. Bunun için öncelikle tabadmine erişim sağlamanız gereklidir. Tabadmin erişimi için server üzerinde konsolu çalıştırın.
  Eğer 64 bit kullanıcısı iseniz  cd C:\Program Files\Tableau\Tableau Server\<versiyon>\bin komutunu çalıştırarak tabadmin uygulamasının bulunduğu dizine erişim sağlayabilirsiniz.
  Eğer 32 bit  kullanıcısı iseniz  cd C:\Program Files (x86)\Tableau\Tableau Server\<version>\bin komutunu çalıştırarak tabadmin uygulamasının bulunduğu dizine gitmeniz gerekir.
  Bu dizine ulaştıktan sonraki komutumuz “tabadmin backup” komutu yedeğinizi almanızı sağlar. Nereye hangi isimle kayıt edileceğine karar verebilirsiniz.
  tabadmin backup <dosyaismi>
  Bu komut ile filename isminde .tsbak uzantılı bir dosya C:\Program Files\Tableau\Tableau Server\<versiyon>\bin dizininde oluşturulur. Eğer <dosyaismi> içerisine kayıt edilmesini istediğiniz dizini de eklerseniz .tsbak uzantılı dosya bu dizinde oluşacaktır.
  tabadmin backup <dosyaismi> -d
  Eklenen  -d parametresi ile dosya ismine o günün tarihini ekler.

  Tabadmin Restore

  Aldığınız yedek dosyasını Tableau server için uygulama kısmında kullanacağımız komut restore komutudur. Yedek almada olduğu gibi yine tabadminin bulunduğu dizine gitmeniz gerek.
  Öncelikle Tableau Server’ı durdurmanız gerekiyor.
  tabadmin stop
  Arkasından restore komutumuzla yedek dosyamızla birlikte sistemi çalıştırıyoruz.
  tabadmin restore <dosyaismi>
  Bu komut işaret ettiğiniz yedek dosyası ile restore işlemini gerçekleştirir. Eğer restore işlemini farklı makina üzerine yapacaksanız --no-config parametresini eklemeniz gerekir.
  tabadmin restore --no-config <dosyaismi>

  Leave a comment

  Your email address will not be published.