Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Server Kurulum ve Güncelleme

  Samet İlhan

  2018.2 versiyonu itibariyle Tableau Server da köklü değişiklikler oldu. TSM (Tableau Services Manager) bu değişikliklerin başında geliyor. TSM ile artık Tableau Server servislerini bir arayüz aracılığıyla yönetiyorsunuz. Tabi kurulumu da yine TSM üzerinden yapıyor olacaksınız. Elbette ki yeni versiyon kurulumunda da TSM nedeniyle bazı değişiklikler oldu.

  Kurulum dosyasını indirip kuruluma başlama gibi genel adımları geçip, özellikle bir yön seçiminin olduğu noktaları anlatarak ilerleyeceğim.

  Kurulum başladığında ilk adım olarak kurulum dosyaları hazırlanıyor. Hemen arkasında size yükleme tipini soruyor.

  Bu ekrandan da anlayacağınız gibi artık Server cluster kurulumunda ayrıca worker indirmenize gerek yok. İkinci seçeneği seçerek worker kurulumu yapabiliyorsunuz. Biz Tableau Server kurulumu gerçekleştireceğimiz için ilk seçenek ile devam ediyoruz. Kurulum dosyaları ilgili yerlere yerleşiyor ve ekran kapanıyor. Bu noktada eğer bir yerden okumuyorsanız tıkanabilirsiniz. Artık TSM’e  bağlanıp gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

  Kurulum ekranı kapandıktan sonra TSM arayüzü otomatik olarak açılıyor. Sonraki zamanlarda bu ekranı açabilmeniz için Masaüstüne TSM adında bir html kısayol dosyasıBurada bilgisayarda admin yetkisine sahip bir kullanıcı adı bekliyor. Eğer Active Directory kullanıyorsanız, ağda yetkili olan bir kullanıcı gerekir.

  Bu noktadan sonra TSM arayüzüyle yazılımın ayarlarını gerçekleştiriyorsunuz. Önce lisans anahtar soruyor. Ardından kayıt için bilgi ekranı geliyor.

  Yeni TSM arayüzünün getirdiği yeniliklerden biri de önceki versiyonlarda kullandığımız Configure Tableau Server uygulamasını da ortadan kaldırması. Artık orada yaptğıımız bütün ayarları TSM üzerinden gerçekleştiriyoruz.

  Burada ki ayarlarda dikkat etmeniz gereken önemli bir konu, kimlik doğrulama şekli, Tableau Server Initialize kısmı başladıktan sonra değiştirilemez. Serverı tamamen silip tekrar kurmanız gerekir.

  Run as Service Account (eski adıyla Run as User) yine bu arayüz ekranından ayarlanıyor.

  Yeni güzelliklerden biri de Initialize ekranı. Eski versiyonlarda ilk ayarları yaptıktan sonra uygulama çalışmaya devam ediyor ama neyi yaptığını söylemediği gibi ne kadar iş kaldığını da göstermiyordu. Artık bu biraz da olsa değişti.

  Initialize kısmı bitince admin kullanıcınızı tanımlayıp Tableau Serverı kullanabilirsiniz.

  Güncelleme

  Güncellemeyi ikiye ayırmak zorunda kalıyoruz. Mimariyi değiştirdikleri için eski versiyonlardan 2018.2+ versiyonlara geçişte bazı değişiklikler var ve düzenli bir geçiş sağlanamıyor. Ama yeni versiyondaki güncelleme eskisi gibi yedeğini kendi alıp, kurulumu yapıp tekrar kendi yedeği içeri aktaracak şekilde çalışıyor ve size sorunsuz bir Tableau Server teslim ediyor.

  Yeni versiyonlardaki güncelleme işlemi ile başlayalım.

  Kurulum dosyasını başlattıktan sonra daha önceden bilgisayarda Tableau Server kurulumunu algıladığı için süreci güncelleme işlemi olarak devam ettiriyor. Önce Primary Server kurulumumu yoksa worker kurulumumu yaptığınızı belirteceğiniz bir seçenek geliyor. Eskiden farklı olarak TSM ayarlarını varsayılan olarak yapmak istiyorsanız ilk kutuyu işaretleyip devam etmeniz yeterli. Ayarları özelleştirmek istiyorsanız ikinci kutuyu işaretleyerek ilerleyin, ayarlarınızı uygulayın ve yolunuza devam edin.

  Bu noktadan sonra TSM ekranı açılacak. Buradaki TSM admin bilgisayarda yönetici yetkisine sahip bir kullanıcı adı olmalıdır. Arkasından parolanızı soracak ve kurulum işlemi başlayacaktır. Kodun çalışmasının sonunda TSM arayüzü aracılığıyla Tableau Server’ı başlatıp çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sonuçta Server kurulmuş ve kendi aldığı yedeği içeri aktarmış oldu ve artık kullanıma geçebilirsiniz.

  Eski versiyonlardan geçiş biraz daha sancılı oluyor. 

  Tableau Server kaldırmadan önce kesinlikle yedek almanız gerekiyor. Çünkü bu tam olarak bir güncelleme değil. Tableau Server’ı tekrar kurmanız gerekiyor. Tam anlamıyla…

  Yedek almak için tabadmin backup komutunu kullanabilirsiniz.

  Yedeğinizi aldıktan sonra bu backup dosyasını Tableau klasörlerinden uzak bir yere yerleştirin çünkü bütün Tableau klasörlerini sileceğiz. Masaüstü iyi bir tercih olabilir.

  Arkasından Tableau Server’ı tamamen silmeniz gerekiyor. Eğer elinizde varsa silmek için bir araç kullanabilirsiniz. Yoksa Program Ekle/Kaldır üzerinden silebilirsiniz.

  C:\Program Files\Tableau klasörünü silin,

  C:\ProgramData\Tableau klasörünü silin,

  Ortam değişkenlerinden Tableau ile başlayan 4 değişkeni silin.

  Son olarak yukarıda anlattığım gibi sıfırdan bir kurulum yapın. Sıfırdan bir kurulum yaptıktan sonra son aşama olarak aldığınız backup dosyasını içeri aktarmanız gerekiyor. Tableau yedek ile ilgili herşeyi alttaki dizin üzerinden yönetiyor. Hatta bu dizine girmezseniz restore komutunuzu çalıştıramazsınız.

  C:\ProgramData\Tableau\Tableau Server\data\tabsvc\files\backups\ 

  Buraya girdikten sonra tsm ile restore komutunuzu çalıştırabilirsiniz.

  tsm maintenance restore –file <file_name>

  Bu komutun ardından eğer çalışıyorsa Tableau Server durur, restore işlemi gerçekleşir ve server tekrar başlar.

   

  Şirket için kurallar ek değişiklikler getirebilir. Bunları dahil etmeden varsayılan kurulum ve güncellemeleri bu şekilde yönetebilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.