Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Server Sayfaları Özel Görüntüleme

  Samet İlhan

  Tableau Server aracılığıyla yaptığınız çalışmaları ilgili kişilerle kolayca ve güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Diğer bir deyişle hazırlanan raporları Tableau Server aracılığıyla kolayca ve güvenli bir şekilde görebilirsiniz.

  Desktop kullanıcılarının oluşturduğu raporlar serverda paylaşılarak ilgili kişilerin bu rapor ve analizleri incelemesi sağlanabilir. Elbetteki raporu inceleyen her kullanıcı aynı şeylere bakmayacak ve aynı şeyleri görmeyecektir. Ekli filtrelerle oynayarak raporun kendileriyle ilgili kısmını görmek isteyeceklerdir.

  Bazen değişikliğe gerek duyulmasa da bazen birden fazla değişiklik yapılmak istenebilir. Her defasında bu değişiklikleri yapmaktansa bir kez yapıp her defasında onu görmek istenen çözüm olabilir.

  Kullanıcılar paylaşılan raporu görmek istediği gibi değiştirme seçeneğine 2 yolla sahiptirler. İlk yol paylaşım sırasında kullanıcılara verilebilecek olan edit hakkıdır. Raporu yanızca 1 kişi görecekse yada yapılan değişiklikler her kullanıcı tarafından kabul görecekse bunda bir sıkıntı olmaz. Ama diğer durumlarda orjinal görüntü kalıcı olarak değiştiği için çeşitli problemlere sebep olabilir ve sonuçta çözüm olarak sunulan yol çözüm olmaktan çıkar.

  İkinci yol ise hiçbir kullanıcıya hak vermeye gerek duyulmadan her server kullanıcısının varsayılan hakkı olarak gelen bir fonksyonellik olan “Shared Customized” seçeneğidir. Bu seçenekle raporları kendinize göre filtreleyebilir ve her defasında bu çalışmayı yapmak yerine tek tıkla bu görüntüye ulaşabilirsiniz.

  Server kurulumuyla gelen örnek bir rapor üzerinde nasıl yapıldığını görelim. Sayfanın sol üst tarafındaki sekmelerde “View : Original” sekmesine tıklayın.

  İstediğiniz gibi bir isim yazıp Save butonuna tıklayın. Artık seçimleriniz yeni bir görüntüleme şekli halinde kayıt edilmiş durumda.
  Make it my default kutusunu işaretleyerek raporunuzun her açılışında kaydetmiş olduğunuz şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz.
  Make it public kutusunu işaretleyerek bu görüntüleme şeklinin diğer kullanıcılar tarafından da kullanılmasına izin verebilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.