Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Server Süreçleri

  Samet İlhan

  Tableau Server kullanıcılarla iletişimi ve arka plandaki çalışmalarını süreçlere bölerek yapar. Her sürecin farklı görevleri vardır ve bu süreçlerin bir kısmının ne kadar etkili olacağını siz belirleyebilirsiniz.

  Tableau Server > Status ekranında süreçlerin durumlarını görebilirsiniz.

  Gateway : Bu süreç Tableau Server’a tarayıcılardan, Tableau Desktop’tan ve diğer istemcilerden gelen istekleri karşılayan web sunucusudur. Eğer cluster kurulumu yaptıysanız, VizQL Server veya Application Server olan bütün makinalarda bu sürecinde olması gerekir.

  Application Server : Tableau Server’a tarayıcıdan ve mobilden giriş yaptığınızda bu süreç kullanıcı ve rapor yetkilerini kontrol ederek size içerik görüntülerini gösterir.  Bu sürecin sayısını TSM üzerinden artırabilirsiniz. Kullanıcı trafiği çok yoğun olduğunda Application Server süreç sayısını artırmak kullanıcıların uzun süre beklemelerini önleyebilir.

  VizQL Server : Raporu açtığınızda bu süreç rapor için gerekli sorguyu veri kaynağına gönderir, gelen sorgu sonucuna göre görüntüyü oluşturur.  TSM arayüzünden bu sürecin sayısını artırabiliriniz.

  Cache Server : Önbellek sürecidir. Bu şekilde bir sorgu çalıştıktan sonra bu sorgu sonucu önbellekte tutulur, aynı sorguyu tekrar tekrar atmayı gerektirmez. Sorgu bir defa çalıştıktan sonra başka birinin aynı sayfayı görüntülemesi daha kısa sürer. Varsayılan olarak önbellek sonuna kadar kullanılacak şekilde ayarlanmıştır. Eğer bunu makul bir seviyeye çekmek ya da  kaldırmak isterseniz cmd üzerinden tsm komutlarıyla ayarlamayı yapabilirsiniz. Cache Server sayısını TSM arayüzünden artırabilirsiniz.

  Not : Her VizQL Server için bir Cache Server bulundurmanız gerekir. Yani iki sürecin sayıları eşit olmalıdır.

  Search & Browse : Bu servis Tableau Server üstveri aramalarını yapar. Ekranın üst kısmındaki arama alanında ve sağ taraftaki filtreleme alanlarında yaptığınız işlemleri bu servis yönetir.

  Backgrounder : Arkaplan görevlerini yürütür. Bunlardan sizin işinize yarayacak en önemli konu extract veri yenilemeleridir. Extract sayınız arttıkça bunların güncelleme sayıları da artacaktır. Backgrounder sayınızı artırarak paralelde alınabilecek extract sayınızı artırabilirsiniz. Backgrounder sayısını TSM arayüzünden artırabilirsiniz. Burada önemli konu backgrounder sayınız fiziksel çekirdek sayınızın yarısını geçmemelidir.

  Data Server : Veri kaynaklarının yönetimini yapar. Bu veri kaynakları extract ya da canlı bağlantıya sahip veri kaynakları olabilirler. Bu sürecin sayısını TSM arayüzünden artırabilirsiniz.

  Data Engine : 10.5 versiyonu itibariyle bellek için veri motoru teknolojisi olarak Hyper kullanılıyor. Extractların oluşturulması, yenilenmesi ve extractlara gelen sorguların çalıştırılması işlerini yürütür. Aynı zamanda cross database join ile oluşturduğunuz veri kaynakları arasındaki join işlemlerini de yürütür. Hyper uygun durumdaki CPU’nun tamamını kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Yani CPU tüketiminin yüksek olması normal bir durumudur. Aynı zamanda CPU eklemek extract veri kaynaklarında performansta artışı sağlar. Bellek kullanımında ise veriyi belleğe alacak şekilde çalışır. Eğer yeterli yer yoksa sorgu sonuçlanana kadar belleğe sığmayan kısmı geçici bir dosyaya yazar.

  File Store : Extractların depolanmasını kontrol eder. Cluster kurulumu yapıldıysa, File Store’larda depolanan extractların aynı olmasını sağlar. High Available ortamlarda bir file store durduğunda işlemlerin diğerinden devam etmesi sağlanmış olur.

  Repository : Tableau Server’da yapılan işlemlerin ve içeriğin tutulduğu PostgreSQL veri tabanını temsil eder.

  1 comment:

  Add comment
  • Deniz Yılmaz

   Çok faydalı bir yazı olmuş

  Leave a comment

  Your email address will not be published.