Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau Server Veri Tabanı

  Samet İlhan

  Tableau server yayınladığınız çalışma kitaplarını, kullanıcıları, grupları vs server üzerinden kullanımda olan her şeyi arkada PostgreSQL veri tabanına yazar. Bu veri tabanındaki bilgilerin bir kısmını Status sekmesi altında raporlar halinde size sunuyor. Tabi isteğiniz daha ayrıntılı ya da farklı raporlar ise bağlantı kurmanıza da izin veriyor. Bu veri tabanını kullanabilmeniz içinde 2 kullanıcı tanımlı. Bu kullanıcıların varsayılan olarak parolaları olmamakla birlikte size bu parolaları tanımlayıp bu veritabanı üzerinde kullanıcı analizleri yapma şansı sunar. tableau ve readonly; tableau yalnızca viewlere erişim sağlarken, readonly kullanıcısı arkada çalışan tablolara da erişebilir.

  Senaryo bu parolaları tanımlayıp, sonra ilgili veri tabanına Tableau Desktop üzerinden erişerek içeride analizler yapmak.
  Önce bu parolayı tanımlayalım.

  Parolayı Tableau server kurulumu sırasında aynı bilgisayara yüklenen iki yardımcı programdan biri olan tabadmin ile tanımlayabiliyoruz. Uzak masaüstü ile bu bilgisayara bağlanıp, komut ekranın açıyoruz.
  Önce bu programın bulunduğu dizine giriyoruz. Tabi path ayarlarsanız bu dizine her zaman girmek zorunda kalmazsınız.

  cd “c:\Program Files\Tableau\Tableau Server\10.5\bin”

  Ardından serverı durduruyoruz.
  tabadmin stop

  Tabadmin komutlarından dbpass ile kullanıcı(ları)mıza parola tanımlıyoruz. Ardından serverı tekrar başlatıyoruz.
  tabadmin dbpass –username readonly p@ssword
  tabadmin start

  Tanımlama kısmı bu kadardı. Bunun arkasından bu PostgreSQL veri tabanına erişim sağlayıp analizlerimizi yapabiliriz. Bu analizi bir SQL editör ile yapabileceğiniz gibi daha kolay yol olarak Tableau Desktop ile de yapabilirsiniz.

  Başlangıç sayfasında PostgreSQL bağlantısını seçip bilgileri giriyoruz.

  Bağlantınız kurduktan sonra içerideki tabloları ve viewleri kullanarak istediğiniz analizleri yapabilirsiniz. Bu tablo ve viewlerin listesine buradan erişebilir, hangi tablonun neyi içerdiğini hangi kolonun ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz.
  Tableau Server’da Status sekmesi altında bu analizlerin bir kısmına erişebilirsiniz. Bunun yanında daha önceden bu tip bir çalışma yapanlar bazen yaptıklarını paylaşabiliyorlar. Bunları alıp kendi bilgilerinizi girerek kendi serverınızda benzer analizleri yapabilirsiniz.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.