Tableau Toolbar

  Samet İlhan

  Her profesyonel yazılımda olduğu gibi Tableau’da da bir toolbar var. Her ne kadar toolbar’daki bazı fonksiyonlara sık başvurulmasa da bazıları olmadan yapamayacağınız kesin. Tabi farklı yollardan yapılabilen bu fonksiyonelliklerin kısayollarının burada olduğunu bilmekte bir ayrıcalık olacaktır. Toolbar butonlarının ne anlama geldiğini, neler yaptıklarına birlikte bakalım.

  Alttaki ekran alıntısında  toolbar üzerindeki butonlar numaralandırılmış halde mevcut. Alttaki açıklamaları da bu numaralar üzerinden yapacağım.

  1. Go to Start Page : Başlangıç sayfasına gitmenizi , oradayken de geri gelmenizi sağlar.
  2. Undo : Yaptığınız bir değişikliği geri almanızı sağlar. Genel olarak en çok kullanacağınız butondur. Kaç adım atmış olursanız olun veri bağlantısını yaptığınız adıma kadar geri dönebilirsiniz.
  3. Redo: Geri al butonuyla geri gittikten sonra tekrar ileri gidebilmenizi sağlar.
  4. Save: çalışmanızı kaydeder.
  5. Connect to Data: Yeni bir veri kaynağı oluşturur.
  6. Pause Auto Update : Yaptığınız işlemlerin sonuçları anlık olarak gösterilir. Bunu sağlayan bu tuşun aktif olmasıdır. Pasif yaparak yaptığınız değişikliklerin anlık olarak uygulanmasını kapatabilirsiniz. Yapmak istediğiniz değişiklikleri uyguladıktan sonra tekrar aktif hale getirerek çalışmanıza devam edebilirsiniz. Otomatik güncelleme pasifken çift tıklama fonksiyonelliği çalışmaz.
  7. Run Update: Eğer otomatik güncelleme aktif değilse bu tuşa basarak o anki çalışma sonucunu ekranda gösterebilirsiniz. Tıklamanın ardından otomatik güncelleme pasif olduğundan dolayı yaptığınız değişiklikler anlık olarak ekranda gösterilmemeye devam edecektir.
  8. New Worksheet: Yeni bir worksheet oluştur. Ok ile gelen seçenekler ile yeni bir dashboard veya story oluşturabilirsiniz.
  9. Duplicate Sheet : Tıkladığınız zamanda ekranda gösterilen çalışma sayfasının bir kopyasını oluşturur. Veriler ve diziliş şekilleri birebir aynıdır.
  10. Clear Worksheet: Bulunduğunuz sayfadaki bütün değişiklikleri iptal ederek sayfayı ilk haline getirir.
  11.  Swap: Yatay olan raporlarınız dikey, dikey olan raporlarınızı ise yatay hale getirir.
  12. Sort Ascending: Artan sıralama yapar.
  13. Sort Descending: Azalan sıralama yapar.
  14. Highlight: Ekrandaki verilerde kullanabileceğiniz bir vurgulama opsiyonu açar. Seçiminize göre bir highlight ekranı açılır.  Buradaki seçiminize göre ekrandaki veriler vurgulanır.
  15. Group Members: Tıkladığınız herhangi bir ölçütü seçeceğiniz boyuta göre gruplar. Tek boyut varsa otomatik olarak ona göre gruplar. Birden fazla boyut varsa bir dropbox oluşur ve oradan seçeceğiniz boyuta göre gruplama yapar.
  16. Show Mark Labels: Grafiklerdeki değerlerin görünüp görünmemesini sağlar.
  17. Fix Axes: Herhangi bir ölçüt koyulduğunda oluşan eksenler boyutların eklenip çıkarılırken değişir. Tableau uygun bir eksen ayarlar. Bu butona tıkladığınızda eksen sürekli sabit kalır gelen boyutlar bu eksene göre değiştirilir.
  18. Fit : Seçtiğiniz boyut ve ölçütleri sayfaya nasıl sığdıracağınızın seçimidir. Normalde kalırsa eğer herhangi bir alan ismi eklendikçe genişler çıkardıkça daralır. Fit Width seçeneğinde ekranı yatay olarak, Fit Height seçeneğinde dikey olarak sığdırır. Entire View seçeneğinde ise tüm ekranı kaplar.
  19. Show/Hide Cards: Arayüzde kullandığınız araçları ekleme çıkarma butonudur. Tıkladığınızda bir dropbox içerisinde seçenekler gelir ve işaretli olanlar sayfadaki yerini alır. İşaretsiz olanlar ise gösterilmez.
  20. Presentation Mode: Çalışma sayfanızı tam ekran haline getirerek sunum yapmanızı sağlar.
  21. Share Workbook with Others: Yaptığınız çalışmayı Server veya Public’e yayınlamanızı sağlar.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.