Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Tableau’da KPI’ları Farklı Kriterlere Göre Renklendirmek

  İdil Besler

  Tableau’da aynı görünüm üzerinde farklı measure’lar farklı kurallara göre nasıl renklendirilir?

  Gelişmiş Conditional Formatting

  Öncelike aşağıdaki gibi bir dashboard hazırladım.  Dashboard’umun en üstünde KPI değerlerim bulunuyor. Burada Satış, Kar, Miktar gibi farklı measure bilgilerini tutuyorum.

  Resim 1 – Dashboard’un İlk Hali

  Yapmak istediğim şey burada tutulan measure’ların bazılarının elimdeki veri doğrultusunda renklendirilmesi. Burada önemli olan nokta her bir KPI için farklı renklendirme kriteri kullanmak istemem. Şimdi birlikte bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

  Aşağıda KPI değerlerimi tuttuğum worksheet’in görünümü bulunuyor.

  Resim 2 – KPI Worksheet

  Yapmam gereken ilk şey Measure Values alanını Color’a sürüklemek. Bunu yaptığımızda görünümdeki tüm KPI değerlerini kendi içinde tek bir skalada renklendiriyor ve aşağıdaki gibi bir görünüm elde ediyoruz.

  Resim 3 – Color: Measure Values

  Her bir measure için farklı skalada renklendirme yapabilmek için bir sonraki adımım için Color’da bulunan Measure Values alanının yanındaki ok işaretine tıklayarak altta açılan menüden Use Separate Legends seçeneğine tıklıyorum.

  Resim 4 – Use Separate Legends

  Use Separate Legends seçeneği sayesinde artık her bir measure farklı bir skalada değerlendiriliyor olacak ve bunun sonucunda sağ tarafta her bir measure için ayrı birer legend oluşacaktır.

  Resim 5 – Birden Çok Legend

  Artık her bir başlık için farklı renklendirme kriteri belirleyebiliriz. Bunu yapmak için legendların üzerine geldiğinizde gözüken oka tıklayarak Edit Colors diyerek dilediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

  Resim 6 – Edit Colors…

  Aşağıda uyguladığım birkaç farklı adımı göstereceğim.

  Hangi legend’ın rengini değiştireceğimi seçtikten sonra renklendirme kriteri vermeyeceğim başlıklar için aşağıdaki alana tıklayıp gri rengini seçiyorum. Bunu İndirim ve Miktar alanları için ayrı ayrı yapıyorum.

  Resim 7 – Sabit Renk Seçimi
  Resim 8 – Özel Sabit Renk Seçimi

  Kar alanı için Palette bölümünden Red-Green Diverging paletini seçiyorum.

  Resim 9 – Red-Green Diverging Palet Seçimi

  Advanced bölümünden gerekli ayarlamaları yaparak aşağıdaki gibi 0’ın altını ve üstünü kırmızı ve yeşil olacak şekilde seçiyorum. Stepped Color, Start, End ve Center alanlarını uygulamak istediğim kriterlere göre aşağıdaki gibi belirliyorum.

  Resim 10.1 – Kar Renk Ayarları Başlangıç

  Ayrıca Stepped Color değeriyle ve Start, End ve Center değerleriyle oynayarak dilediğiniz ayarları yapabilirsiniz. Kar Oranı başlığını aşağıdaki gibi düzenliyorum.

  Resim 10.2 – Kar Renk Ayarları Bitiş

  Satış başlığı içinse aşağıdaki ayarları seçtim:

  Resim 11 – Satış Renk Ayarları

  Son ayarlamalarımı da yaptıktan sonra dashboard’umun son görünümü aşağıdaki hali aldı.

  Resim 12 – Dashboard Son Görünüm

  Son olarak harita üzerinde karın düşük olduğu bazı illere göre dashboard’umu filtrelediğimde KPI değerlerimin renklerinin de nasıl değiştiğini görebiliriz.

  Resim 13 – Dashboard Filtreli Görünüm

  Böyle bir ihtiyaçla karşılaştığımızda bilmemiz gereken en önemli özellik Use Separate Legends seçeneğidir. Böylece ihtiyacımızı birkaç adımda çözmüş olduk.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.