Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Top N ve Diğerleri

  Samet İlhan

  Herhangi bir kritere göre en fazla veya en az değerleri bulmak sık kullanılan raporlama tiplerinden biri. Bunu yalnızca o ‘n’ değer için kullanılan raporlar olduğu kadar birde bu ‘n’ değer haricindeki verinin toplamını/ölçümünü vs bulmakta bazı raporların vazgeçilmezleri arasında.

  Bu konu malesef tek tıkla çözüm sağlanan konulardan biri değil ama yine de birkaç pratik çözümü var. Bunlardan en kolay uygulanabilenlerden birinin hesaplamalarla olduğunu düşündüğümden bu yazımda bu konuyu ele alacağım.
  Öncelikle bu konuya dinamiklik kazandırmak için bir parametre oluşturuyoruz.
  Arkasından sıralamayı göreceğimiz “Sıra” hesaplamasını yazıyoruz.

  Bir alanın Top N listesinde yada dışında olduğunu belirlemek için alttaki gibi bir hesaplama yazıyoruz.

  Sıralamada Top N olan değerler için dimension değerlerini yoksa “Diğer” yazmasını sağlayacak olan hesaplamamızda alttaki gibi. Burada diğer altında başka kaç tane değer olduğunu yazmak için SIZE() fonksiyonundan yararlanabilirsiniz.

  Bu kategoriye ait değerleri getirmek için kullanacağımız hesaplamayı yazıyoruz.
  Son olarak ekranda sadece gerekli alanların görünmesi için filtreyi ekliyoruz.
  Yazacağımız hesaplamalar bu kadar. Sıra ekranda yazı olarak göstermek isterseniz “Convert to Discrete” yaparak kullanabilirsiniz. Top N Sub Category alanını kullanabilmek için Sub- Category alanını da ekrana eklemeniz gerekir. Sonrasında “Show Header” seçeneğini kaldırarak ekranda görünmemesini sağlayabilirsiniz.
  Sonuçta elimizde Top N ve diğer x toplamlarını görebilirsiniz. Bunu her durum için ayrı ayrı yazabilir ya da parametre ile alan değişimini kullanarak -hem dimension hem measure- dinamik bir yapıda yapabilirsiniz.

  Leave a comment

  Your email address will not be published.