Veri Kaynağı Değiştirme

  Samet İlhan

  Bazen bağlantı kurarak yaptığınız raporları bir süre sonra farklı bağlantılarda da gerçekleştirmeniz gerekebilir. Duruma göre farklı bir yerdeki daha güncel bir veriye bağlanmak yada sisteminizin veritabanını değiştirmek isteyebilirsiniz.

  Aynı veritabanındaki bir başka tabloyu kullanmak istediğinizde bu gayet kolay bir iş olsa da veri kaynağınız farklı bir yerdeyse ya da farklı bir veritabanı veya excel üzerindeyse bu edit relationship ile yapılabilecek bir olay olmaktan çıkıyor.

  Tabiki oluşturduğunuz workbooku tekrar baştan yapmanıza gerek yok. Yalnızca replace data source özelliğini kullanmanız yeterli olacaktır.

  Senaryomuz için sample superstore verisinde temel bir rapor oluşturup bunu daha önceden hazırladığım oracle veritabanındaki Türkçe veri ile değiştirelim.

  Sample Superstore verisindeki kategori ve alt kategori bazında Kar Oranı(sum(Profit)/sum(Sales)) grafiği oluşturdum. Artık ikinci adıma geçebiliriz.

  Bu adımda raporu taşıyacağız bağlantıda bazı düzenlemeler yapmanız gerekecektir. Öncelikle değiştirme yaparken hiçbir hata almak istemiyorsanız iki kaynaktaki alan isimleri birebir aynı olmalıdır. Tersi durumlarda bazı işlemler yapmanız gerekecektir.

  Oracle veritabanındaki oluşturduğum veride alan isimleri tamamen değişmiş ve Türkçeleştirilmiş durumda.

  Gördüğünüz gibi iki veri kaynağındaki alan isimleri birbirini tutmuyor. Aynı zamanda superstore içinde oluşturduğum Kar Oranı alanı Oracle veritabanında bulunmuyor. Bu şekilde replace data source dersem kullandığım Kar Oranı Oracle içinde olmadığı ve alan isimleri farklı olduğu için hata vermeden değişikliği yapacak ama hemen her alan kırmızıya dönüşecek ve raporlar gösterilmeyecektir.

  Alan isimleri birebir aynı ise yapmanız gereken tek şey tanımladığınız calculated field, parametre vs kopyalayıp ikinci veri kaynağına yapıştırmak olacaktır. Ama bu tip bir durumda veri kaynaklarından birini diğer verikaynağı isimlerine güncellemeniz gerekir. Tercih olarak eski veri kaynağındaki isimleri değiştirmek daha iyi olabilir. Sonuçta işlemden sonra o veri kaynağıyla ilgili bir şey kalmayacak ve bağlantı kapatılacak. Yeni veri kaynağıyla ise yeni analizler yapılacaktır.

  Yalnızca raporda kullandığınız isimleri değiştirmeniz yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken konu önce alan isimlerini düzeltmeniz gerekir. Calculated field, parametre vs sonradan oluşturduğunuz yeni alanları bu işlem bittikten sonra kopyalamalısınız. Öncesinde kopyalarsanız içerisinde kullandığınız alan isimleri yeni veri kaynağında olmadığından çalışmaycaktır. Calculted fieldlar sonradan oluştukları için içerisinde kullandığınız alan isimleri değişikliği yaptığınızda düzeltilmiş olacaktır. Yine aynı sebepten bu fieldlar üzerinde isim değişikliği gerekmez. Veri kaynağını değiştirmeden bir adım öncesindeki durum alttaki gibi olmalı.

  Artık son işlem olarak veri kaynağını değiştirebiliriz. Veri kaynağı bağlantılarınızdan birine sağ tıklayarak yada üstteki Data sekmesinden Replace Data Source seçeneğini seçin. Gelen ekranda değiştirmek istediğiniz alanları seçin.

  Eğer herhangibir alanı unutmadıysanız hiçbir sıkıntı olmadan işlem gerçekleşecektir ve yeni veri kaynağındaki verilerle raporlar güncellenecektir.

  İlgili Yazılar

  Leave a comment

  Your email address will not be published.