Warning: curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1046

Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /var/www/vhosts/yeninesiliszekasi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wonderm00ns-simple-facebook-open-graph-tags/public/class-webdados-fb-open-graph-public.php on line 1049

  Z-score Hesaplama

  Yasin Can Parlak

  İstatistikte, bir gözlemin z-skoru (veya standart skor), popülasyon ortalamasının üstünde veya altında standart sapma sayısıdır.

  Bir z-skoru hesaplamak için popülasyon ortalamasını ve popülasyon standart sapmasını bilmelisiniz.

  Bir popülasyondaki her gözlemi ölçmenin imkansız olduğu durumlarda, rastgele bir örnek kullanarak standart sapmayı tahmin edebilirsiniz.

  Aşağıdakilere benzer soruları cevaplamak için bir z-puan görselleştirme oluşturabilirsiniz:

  • Değerlerin yüzde kaçı belirli bir değerin altına düşüyor?
  • Hangi değerler olağanüstü sayılabilir? Örneğin, bir IQ testinde hangi puanlar ilk yüzde beşi temsil ediyor?
  • Bir dağıtımın diğerine karşı göreceli toplamı nedir? Örneğin, Michael ortalama bir erkekten daha uzun ve Emily ortalama bir kadın daha uzun, ancak cinsiyetleri arasında nispeten daha uzun kim?

  Genel bir kural olarak, -1.96’dan düşük veya 1.96’dan daha yüksek olan z-skorları alışılmadık ve ilginç olarak değerlendirilir. Yani, bunlar istatistiksel açıdan belirgin aykırı değerlerdir.

  Bu makalede, Tableau’da bir z-skoru nasıl hesaplayacağınızı göstereceğim.

  1.Tableau Desktop ile Sample – Superstore veri kaynağına bağlanın
  2.Ortalama satışları hesaplamak için hesaplanmış bir alan oluşturun.

  Hesaplama düzenleyicisini açmak için Analiz> Hesaplanmış Alan Oluştur‘u seçin. Hesaplamaya Ortalama Satış adını verin ve aşağıdakini formül alanına yazın veya yapıştırın:

  WINDOW_AVG(SUM([Sales]))

  3.Standart sapmayı hesaplamak için başka bir hesaplanmış alan oluşturun. Hesaplamayı STDEVP Sales olarak adlandırın ve aşağıdakini formül alanına yazın veya yapıştırın:

  WINDOW_STDEVP(SUM([Sales]))

  4.Bir hesaplanmış alan daha oluşturun, z-skorunu hesaplamak için bu alanı kullanın. Hesaplamaya Z-skor adını verin ve aşağıdakini formül alanına yazın veya yapıştırın:

  (SUM([Sales]) – [Average Sales]) / [STDEVP Sales]

  5.Z-Skoru Veri bölmesinden Sütunlara ve İlçeleri satırlara sürükleyin.
  Sütundaki Z-skor alanının sağ tarafında (diğer bir deyişle küçük bir üçgen) bir tablo hesaplama simgesi olduğuna dikkat edin:

  z-score1

  STDEVP Sales fonksiyonu, tablo hesaplama işlevi olan WINDOW_STDEVP fonksiyonunu temel alır. Z-Skor fonksiyonu, tanımında STDEVP Sales içerdiğinden, bir tablo hesaplama fonksiyonudur. Bir görünümde bir tablo hesaplama işlevi içeren hesaplanmış bir alanı kullanmak, bir alana el ile bir tablo hesaplaması ekleme işlemi ile aynıdır. Alanı tablo hesaplama olarak düzenleyebilirsiniz. Aslında, bir sonraki adım budur.

  6.Sütundaki Z-skor alanını tıklayın ve Kullan> Hesapla> İlçe seçeneğini seçin.

  Bu, z-skorun her ilçe bazında hesaplanmasına neden olur.

  7.Araç çubuğunda Azalan Şekilde Sırala simgesini tıklayın:

  sort_descend

  8.Ctrl tuşunu basılı tutun ve Z-skor alanını Sütunlar’dan Renkli’ye sürükleyin.

  Ctrl + Sürükleme, zaten yapılandırılmış bir alanı ek bir konuma kopyalar.

  9.Ctrl + Sürükle ile Z-skor alanını bir kez daha Sütunlardan sürükleyin. Bu sefer Etiket’e bırakın.

  Artık z-skorun ilçe bakımından dağılımı var. California ve New York’un ikisinin de z skorları 1,96’dan büyüktür. Buradan Kaliforniya ve New York’un diğer eyaletlere kıyasla çok daha yüksek ortalama satışlar elde ettiğine karar verebilirsiniz.

  z-score2

  Leave a comment

  Your email address will not be published.